Мінкультури не реагує на знищення Херсонесу Таврійського в Севастополі і не йде на контакт з науковцями – Евеліна Кравченко

Крим

Від Уряду України досі не надійшло адекватної реакції на незаконну варварську забудову окупантами території Херсонеського історико-археологічного заповідника в Севастополі, який є об’єктом культурної спадщини ЮНЕСКО.

Про це в інтерв’ю програмі “Питання національної безпеки” з Валентиною Самар  повідомила Евеліна Кравченко, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України, керівниця Інкерманської археологічної експедиції.

«Чіткої і жорсткої заяви з приводу того, що відбувається на об’єкті світової спадщини, Міністерство культури так і не зробило. Ця заява мала б бути чіткою і прямолінійною – там відбувся злочин… На жаль, однозначної заяви від Міністерства культури немає, а це дуже погано, бо це перше, що мала б зробити Україна з приводу цієї ситуації» – заявила Евеліна Кравченко.

Вона повідомила, що Інститут археології НАН України зі свого боку надав Мінкультури, Міністерству закордонних справ України, представнику України при ЮНЕСКО експертний висновок щодо забудови памʼятки, дані моніторингу. Ці документи також були опубліковані на сайті Інституту для публічного доступу. Зібрані науковцями свідчення є необхідними для розгляду питання на сесії ЮНЕСКО та надання правової оцінки злочинним діям РФ.

За словами Евеліни Кравченко, Мінкультури уникає комунікації з науковцями: «Вони вважають, що тільки вони є фахівцями в пам’яткоохоронній справі, а справжні фахівці, дослідники, мають щось там досліджувати поза політикою і не наша це справа лізти в охорону пам’яток. Я так зрозуміла, що це позиція Міністерства культури. Вона, як на мене, дуже деструктивна. З такою позицією їх, вибачте, в нормальний цивілізований світ ніхто не пустить. Тому що в нормальному цивілізованому світі експертні висновки роблять фахівці, а не чиновники».

«Всі мої іноземні колеги, з якими я працювала в Херсонесі, вже багато років задають мені питання: чому ваше Міністерство культури мовчить? Ми можемо вас підтримати, але заява має походити від вас. Чому питання мають піднімати Держдеп, ЄС, чому Міністерство культури України цього питання не порушує?» – розповіла науковиця.

«Центр журналістських розслідувань» публікував матеріал про те, як під виглядом благоустрою окупанти знищують Херсонес Таврійський. Так називалося місто, засноване давніми греками понад дві з половиною тисячі років тому на південному заході Кримського півострова — нині в межах міста Севастополь. На місці древнього міста до наших днів збереглися: елліністичний театр, римська цитадель, вулиці, гончарні, колодязі.

У 2013 році Херсонес Таврійський було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. При цьому пам’ятка складається з кількох заповідних ділянок: частина античного Херсонеського городища та його сільськогосподарської округи.

Окупанти незаконно побудували на місці памʼятки новобуд, що займає територію у 24 гектарів, а деякі археологічні знахідки вивезли до російських музеїв.

Читайте також: Евеліна Кравченко: Проєкт «Новий Херсонес» – частина великого плану Росії із захоплення України