Золотий бензин. В окупованому Криму новий стрибок цін на пальне після вдалих атак ЗСУ на залізничні пороми

Крим
Ціни на пальне на АЗС окупованого Сімферополя, 13.08.2024. Фото: investigator.org.ua

Перебої з пальним в окупованому Криму трапляються регулярно. Цілий тиждень на багатьох АЗС не було найпопулярнішого – 95-го. Його наливали лише по талонах. А коли АІ-95 з’явився – шокував ціною.

Найходовіший 95-й бензин у Сімферополі нині коштує майже 65 рублів. Це на 5 рублів дорожче, ніж рік тому, і на стільки ж дорожче, ніж, приміром, у Москві. 

«У мене малолітражка, але і її тепер накладно заправляти. Ціни на бензин ростуть чи не щодня. За останній тиждень підскочили вже до 65 рублів. А далі що? Буде сотню коштувати? Скільки разів уже (гауляйтер Криму Сергій – ред.) Аксенов обіцяв, що от-от і бензин подешевшає. І де це? Він тільки дорожчає», – обурюється мешканець Сімферополя.

Ціни на пальне на АЗС окупованого Сімферополя, 13.08.2024. Фото: investigator.org.ua

Доставка пального в Крим напряму залежить від поромної переправи. Адже його привозять у цистернах залізничними поромами. Останні перебої у «міністерстві палива Криму» пояснили складними погодними умовами. Посейдон дійсно регулярно додає окупантам логістичних проблем. Проте, вочевидь, в даному випадку попрацювали інші боги – боги ЗСУ. Перебої з бензином у Криму дивним чином співпали з пошкодженням поромів у керченському порту «Крим» та російському порту «Кавказ» після вдалих атак ЗСУ. Під час удару 30 травня були пошкоджені пороми «Авангард» і «Конро Трейдер», а 23 липня – значні пошкодження отримав третій і останній залізничний пором «Славянин». Лише 6 серпня російським військовим вдалось відновити один з поромів – найменший. І через два дні «міністерство палива» відзвітувало про доправлення бензину в Крим. Отже, ті два тижні Крим і жив на пально-мастильних залишках, які стрімко скінчились.

Пожежа на залізничному поромі «Славянин» в російському порту «Кавказ» після атаки українських безпілотників, 23.07.2024. Фото: Facebook Генштаб ЗСУ

Ціни на пальне в Росії ростуть на фоні спаду виробництва нафтопродуктів (за перше півріччя 2024 року воно скоротилось на 3,3%), а також – через виведення з ладу 14% нафтопереробних потужностей РФ все тими ж богами ЗСУ. Щоби задовольнити внутрішні потреби у пальному, Росія змушена була зупинити його експорт. А Міненерго РФ заборонив публікувати статистику випуску автомобільних бензинів.

Цены на горючее на АЗС оккупированного Симферополя, 13.08.2024. Фото: investigator.org.ua

Тим часом експерти прогнозують новий стрибок цін на бензин у Росії вже у вересні. Доцент кафедри маркетингу універсітету «Синергия» Татьяна Суворова серед причин щолітнього здорожчання пального називає… відпустки та дачників, які, мовляв, у серпні їздять за місто за своїм врожаєм. Однак цьогоріч є й інші фактори підвищення цін, каже вона.    

«Сьогодні додалися причини, обумовлені поточною геополітичною ситуацією: дозвіл на експорт бензину в РФ після раніше введенної заборони», — сказала Суворова в інтерв’ю «Газете.Ru». Серед причин вона назвала також проблеми з залізничним транспортом і транспортуванням палива, а також скорочення випуску нафти. За прогнозами Суворової, невдовзі у Москві ціна 95-го бензину сягне 70 рублів за літр.

Тож у Криму він буде ще дорожче. Якщо буде.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter