В окупованому Криму Російська Федерація незаконно утримує в неволі 219 цивільних українських бранців, з них 133 – кримські татари. Їхнє визволення є одним з найбільших викликів для України.
Про це в інтервʼю Центру журналістських розслідувань повідомила Таміла Ташева, постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим.
Вона нагадала, що звільнення цивільних бранців, а також викрадених РФ дітей – особистий пріоритет президента Володимира Зеленського і четвертий пункт Української формули миру. Цей напрямок курує уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець спільно з координаційним штабом. Представництво президента не долучено до переговорного процесу, але оновлює списки цивільних полонених у Криму і передає їх усім профільним органам.
«Скажу так, що кримчани – це один з найскладніших треків щодо звільнення цивільних заручників, навіть з-поміж тисяч осіб, яких утримує Російська Федерація після початку повномасштабного вторгнення» – повідомила Таміла Ташева.
Вона назвала звільнення цивільних полонених «величезною проблемою», яку потрібно вирішувати спільно з міжнародними партнерами. Наприклад, завдяки спільним зусиллям вдалось повернути з російського полону першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова і ще 9 цивільних українців.
Таміла Ташева також заявила про зростання руху спротиву окупації в Криму. Представництву президента в АРК наразі відомо щонайменше про 966 випадків передачі матеріалів справ до суду за статтею про так звану дискредитацію Збройних сил РФ.
«Але це, на нашу думку, верхівка айсбергу, таких справ може бути набагато більше. Є ще стаття, яка стосується демонстрації забороненої терористичної символіки – тут близько 700 справ, про які ми знаємо. Звісно, що до екстремістської і терористичної символіки вони відносять державний прапор і символи України, кримськотатарський прапор» – додала представниця президента в АРК.
Загалом, за її даними, з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну за відкриту проукраїнську позицію до відповідальності могли бути притягнені тисячі громадян України в Криму.
Повний текст інтерв’ю Таміли Ташевої читайте за посиланням.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter