Солом’янський районний суд Києва визнав винними у державній зраді і несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних електронних комунікаційних мереж колишніх співробітників СБУ з Криму Олександра Склянка і Миколу Черних. Вони в 2014 році перейшли на службу до ФСБ РФ і в складі хакерського угруповання «ARMAGEDON» здійснили понад п’ять тисяч кібератак на державні органи та об’єкти критичної інфраструктури України.
Про це йдеться у вироку суду, повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд виніс обвинувальний вирок двом зрадникам, колишнім військовослужбовцям СБУ. Перший з них – 51-річний Склянко Олександр Миколайович, уродженець села Володимирівка Баштанського району Миколаївської області. Навесні 2014 року він був начальником відділу контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки главку СБУ в АР Крим.
Другий – 45-річний Черних Микола Сергійович, уродженець міста Сімферополь, тодішній заступник Олександр Склянка.
Під час незаконної анексії Криму Російською Федерацією Склянко і Черних в порушення присяги умисно не виконали наказ керівництва СБУ щодо зміни дислокації для подальшого виконання військової служби та своїх службових обов’язків. В подальшому вони свідомо перейшли на бік ворога і стали співробітниками ФСБ РФ.
Окупанти призначили Миколу Черних начальником так званого 5 відділення відділу КРО управління ФСБ РФ у Криму, а Олександра Склянка – заступником начальника так званого 4 напрямку служби КРО того ж управління ФСБ РФ.
Слідству вдалось встановити, що з березня 2014 року щонайменше по березень 2021 року обидва зрадники надавали допомогу окупантам у проведенні підривної діяльності проти України. Вони увійшли до складу хакерського угруповання з умовною назвою «ARMAGEDON», завданням якої була розвідувально-підривна діяльність проти України в інформаційній сфері.
«ARMAGEDON» став спеціально створеним структурним підрозділом ФСБ РФ у Криму. Встановлено, що він здійснював кіберрозвідку і кібератаки, спрямовані на несанкціоноване втручання в роботу електронних систем органів влади України, а саме: секретаріату Кабміну, міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, МЗС, Міноборони, Національної комісії зі стандартів державної мови, Держінспекції ядерного регулювання України, військові частини, а також персональні комп’ютери співробітників ДБР, СБУ, Національної поліції та інших.
З 1 січня 2020 року по 10 березня 2021 року хакери ФСБ здійснили несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем, зокрема, серверів застосунків, на яких функціонує СЕД «АСКОД» Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та МЗС і в роботу комп’ютерної техніки співробітників Мінекономіки. Хакери направляли електронні документи у вигляді файлів, замаскованих під документи у форматі .doc із вмістом шкідливого програмного забезпечення користувачам системи СЕД «АСКОД». Це у свою чергу призвело до зараження серверів застосунків, на яких функціонує «АСКОД».
Дії зрадників також призвели до витоку, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та до порушення встановленого порядку її маршрутизації.
Слідству вдалося зібрати велику доказову базу проти зловмисників. Проти них також дали свої покази свідки. За словами колишніх колег зрадників, можливостями кримського відділу, в якому працювали Олександр Склянко і Микола Черних до березня 2014 року користувалися співробітники СБУ з усієї України, бо їм вдавалося виконувати надскладні технічні завдання.
«Пізніше на електронні адреси співробітників СБУ стали надходити листи зі шкідливим програмним забезпеченням, аналіз коду яких засвідчив, що це почерк Склянка. Після цього вдалося отримати підтвердження того, що після 2024 року Склянко і Черних залучилися до виконання завдань на Херсонщині на боці ворога», – процитували одного зі свідків у вироку суду.
Свідки вказали, що Олександр Склянко був не сильним у питанням діяльності очолюваного ним підрозділу СБУ, тож управляти ним допомагав його тодішній заступник Микола Черних.
Обох хакерів з ФСБ РФ суд заочно визнав винуватими у державній зраді за ч. 1 ст. 111 та несанкціонованому втручанні в роботу інформаційних електронних комунікаційних мереж за ч. 2 ст. 361 КК України у редакціях, чинних до 2 квітня 2022 року.
Вирок – 15 років позбавлення волі кожному. З обох зрадників мають також стягнути на користь держави по 102,5 тисяч гривень за проведення експертизи.
Вирок ще не набрав законної сили.
- Як повідомляв ЦЖР, прокуратура АР Крим скерувала до суду обвинувальні акти щодо двох кримських чиновників: «директора Департаменту транспорту та розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури м. Севастополя» та «заступника голови адміністрації Феодосії – головного архітектора міста». Мова йде про 44-річного Таматаєва Станіслава Вʼячеславовича та 48-річного Бірюка Пилипа Олександровича.