КРЦ: В окупованому Криму на залишилося жодної української школи, і лише сім – з кримськотатарською мовою

Крим
Українська школа-гімназія, яку окупанти переіменували на Сімферопольську академічну гімназію. Фото: wikimapia.org

В окупованому Криму станом на 2025 рік не залишилося жодної української школи. Крім того, на півострові залишилося лише сім шкіл з кримськотатарською мовою навчання, хоча до окупації їх було 15.

Про це у Facebook повідомляє Кримськотатарський Ресурсний Центр (КРЦ) у Міжнародний день рідної мови, який за рішенням ЮНЕСКО, відзначається щороку 21 лютого.

Як вказують правозахисники, за даними так званого «міністерства освіти» окупаційної адміністрації, у 2023/2024 навчальному році у Криму українську мову вивчали лише 249 учнів – це 0,015% від загальної кількості школярів півострова. Для порівняння, у 2014 році українську мову та літературу в Криму вивчали понад 13 тисяч дітей.

«Станом на 2025 рік у окупованому Криму не залишилося жодної школи, де б викладали українською мовою. Більшість класів з українською мовою викладання були ліквідовані російськими окупантами. Під тиском окупантів батьків змушують відмовлятися від навчання українською, вчителів звільняють, підручники вилучають, а будь-які спроби підтримувати українську культуру та освіту переслідуються. При цьому окупаційна «влада» заявляє, що дітей навчають «за бажанням батьків», але фактично створюються умови, за яких вибір на користь української мови стає неможливим», – йдеться у повідомленні.

Як зазначають у КРЦ, ситуація із кримськотатарською мовою – мовою корінного народу України, теж залишає бажати кращого. Особливо, враховуючи той факт, що кримськотатарська мова належить до мов, що перебувають під загрозою зникнення.

Незважаючи на те, що окупаційна влада «офіційно» визнала кримськотатарську мову однією з державних, відсутні кримськотатарські версії офіційних сторінок сайтів, діловодство ведеться тільки російською мовою, забороняють використовувати рідну мову у так званих судах, зафіксовані випадки загроз звільнення працівників за те, що вони розмовляли рідною мовою, що є порушенням статей 2, 8, 15 та 17 Декларації про права корінних народів.

«До окупації в Криму діяло 15 шкіл і 384 класи з кримськотатарською мовою навчання. Незважаючи на те, що була відкрита нова 16 школа в м. Сімферополь, пізніше окупаційна влада змінила статус шкіл. Так, згідно з даними окупаційної влади наразі залишилося 7 шкіл з кримськотатарською мовою навчання, 3 – з російською та кримськотатарською мовами навчання, а 6 отримали статус «загальноосвітніх» шкіл. Із 384 класів з кримськотатарською мовою навчання залишилося 119», – повідомили у КРЦ.

При цьому, наголошують правозахисники, навчання кримськотатарською мовою дозволяється тільки до 9 класу і за заявою батьків. Адміністрації навчальних закладів під різними приводами створюють перешкоди в подачі таких заяв: «в Криму одна рідна мова – російська», «відсутність аудиторій», «відсутність викладацького складу», «відсутність підручників», також зафіксовані випадки грубої відмови: змушують батьків відмовлятися від навчання кримськотатарською мовою, або скорочують кількість годин на вивчення кримськотатарської мови і літератури.

Нагадаємо: