В окупованому Криму зростає кількість випадків насильницьких зникнень жінок – КримSOS

Крим
Ганна Єльцова в окупаційному «суді». Фото: crimeahrg.org

В окупованому Криму зростає кількість випадків насильницьких зникнень, зокрема серед жінок. Такі випадки набувають системного характеру та використовуються як засіб тиску на місцеве населення з боку російських окупантів.

Про це повідомив адвокаційний експерт правозахисної організаціїї «КримSOS» Артем Олійник.

«Одна з найбільш тривожних тенденцій – зростання кількості насильницьких зникнень, які стали системним інструментом репресій ФСБ Росії. Щороку зникають десятки людей. Особливо непокоїть зростаюча кількість жінок серед жертв. Досі невідомою залишається доля Лери Джемілової та Тетяни Дякуновської (за даними ініціативної групи «Кримський процес» – ред.), яких викрали майже рік тому. Показовим є також випадок студентки з Херсона Анни Єльцової – російська влада утримувала її в повній ізоляції роками, без висунення жодних звинувачень», – зазначив Артем Олійник.

У «КримSOS» наголошують, що насильницькі зникнення є грубим порушенням прав людини та використовуються окупаційною адміністрацією як засіб залякування населення.

Олійник також вказав, що насильницькі зникнення – не єдиний метод репресій в окупованому Криму. Російська влада карає навіть за українську пісню чи критику війни: за це загрожують побиття, обшуки, арешти та публічне приниження, «зафільмоване» для пропаганди.

«Ці дії виправдовують боротьбою з «дискредитацією ЗС РФ», але насправді суди просто штампують переслідування. З березня 2022 року щонайменше 1 126 осіб стали жертвами цієї політики, і їхня кількість продовжує зростати», – розповів експерт.

За період 2024 року «КримSOS» зафіксувала щонайменше 6 нових випадків насильницьких зникнень: 2 чоловіків і 4 жінок.

Як повідомляв ЦЖР, 29 листопада 2022 року у Генічеському районі на Херсонщині ФСБ викрала в селі Агаймани Іванівської громади 23-річну студентку Херсонського державного університету Ганну Єльцову з будинку її бабусі. Причетною до викрадення дівчини виявилася гауляйтерка села Агаймани Галина Костенко. Ганна утримувалася incommunicado у СІЗО №2 Сімферополя щонайменше з серпня 2023 року.

Лише у жовтні 2024 року ФСБ повідомила, що проти Єльцової відкрита кримінальна справа за ст.276 КК РФ (шпигунство). За версією ФСБ, студентка нібито передавала українським спецслужбам дані про розташування російських військ на Херсонщині.

У лютому 2025 року окупаційний «Херсонський обласний суд» засудив Ганну Єльцову на 10 років колонії загального режиму нібито за «шпигунство».

Нагадаємо: