ЄС реформує Фонд військової допомоги Україні – Bloomberg

Влада
снаряды

Зовнішньополітичне відомство Європейського Союзу представило державам-членам пропозицію щодо реформування Фонду військової допомоги Україні, діяльність якого вже неодноразового обговорювалась урядами країн ЄС, проте ніяк не була узгоджена.

Про це йдеться у документі Європейської служби зовнішніх справ, пише агентство Bloomberg.

Зазначається, що річний бюджет фонду становитиме близько 5 мільярдів євро (5,4 мільярда доларів). Розмір фонду кілька разів збільшувався, адже рішення про виділення та виплату коштів потребує одностайної підтримки.

Країни ЄС також сперечалися щодо розміру відшкодування і використання фонду для компенсації закупівель. Дипломатичні представники кількох країн, зокрема Німеччини, висловили припущення, що ЄФМ в його нинішньому вигляді стає менш ефективним, оскільки більша частина майбутніх поставок буде здійснюватися за рахунок нових закупівель озброєнь, а не з наявних запасів.

У рамках нинішнього механізму фінансування, відомого як Європейський фонд миру (ЄФМ), країни-члени ЄС отримують відшкодування за зброю, яку вони надсилають Україні.

Пропозиція Європейської служби зовнішніх справ (EEAS) спрямована на узгодження різних позицій шляхом зміни управління фондом, фіксацію розміру відшкодування та надання більш високого бонусу за спільні ініціативи між європейською та українською промисловістю. Відшкодування за поставки зі складів та односторонні закупівлі будуть поступово скасовані, йдеться у проєкті.

Фонд матиме два основних “стовпи”, які підтримуватимуться через ЄФМ: надання летальної та нелетальної підтримки Україні шляхом спільних закупівель через європейську промисловість, а також продовження тренувань та оснащення українських військ.

EEAS передбачає, що фонд буде використовуватися для задоволення найбільш нагальних потреб України в артилерії, боєприпасах, безпілотниках та засобах ППО, а також в розмінуванні, військово-медичному забезпеченні та кібербезпеці.

“Необхідно якнайшвидше досягти політичної згоди щодо запропонованої мети – збільшити загальну фінансову стелю ЄФМ на 5 мільярдів євро, спеціально призначених для України”, – йдеться в документі. Подальші співставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року, виходячи з потреб України та за умови політичного керівництва з боку держав-членів, додається в документі.

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже два роки тому було схвалено сім пакетів на загальну суму 3,5 млрд євро, а також 2 млрд євро на постачання боєприпасів.

  • Німеччина у 2024 році виділить ще понад 7 млрд євро на військову допомогу Україні, а не 4 мільярди, як планувалося раніше.