Андрій Немченко, колишній гендиректор ТОВ «Сивашенергопром» підозрюється в умисному пошкодженні колекторно-дренажного каналу «Захід – Схід» для пришвидшення будівництва в 2020 році Сиваської вітроелектростанції в селі Строганівка Присиваської громади Каховського району Херсонщини, на адмінмежі з окупованим Кримом. Це спричинило збитки державі на суму понад 5,6 млн грн. Андрію Немченку світить позбавлення волі на строк від 3 до 10 років.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на оприлюднену підозру слідчого управління ГУНП в Херсонській області від 30 січня.
За версією слідства, 56-річний Немченко Андрій Миколайович, мешканець Херсона, перебуваючи на посаді генерального директора ТОВ «Сивашенергопром», з березня по травень 2020 року організував умисне пошкодження колекторно-дренажного каналу «Захід – Схід» на території села Строганівка Каховського району. Це сталося під час незаконного будівництва Сиваської вітроелектростанції поблизу адмінмежі з АР Крим.
Водночас Чаплинське управління водного господарства Басейнового управління водних ресурсів Нижнього Дніпра заборонило ТОВ «Сивашенергопром» проводити будь-які будівельні роботи на каналі.
«Попри це Андрій Немченко залучив підрядну компанію, яка зняла поверхневий шар ґрунту по гребню дамби, зруйнувала тіло та укоси дамби, зруйнувала технологічну дорогу, перегородила русло каналу насипом висотою до 2 метрів, що перешкоджає скиду води в ставок накопичувач, пошкодила укоси дамби і влаштувала на них насипи ґрунту. Своїми протиправними діями Немченко умисно пошкодив колекторно-дренажний канал, чим завдав збитки власнику каналу», – йдеться в тексті підозри.
Також Андрій Немченко в 2020 році без дозволу організував незаконне заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду об’ємом 2310 куб. м. на колекторно-дренажному каналі. Метою всіх цих умисних дій було пришвидшення будівництва Сиваської вітроелектростанції. Загальна сума завданих збитків становила понад 5,6 млн грн.
Андрію Немченку повідомлено про підозру за ч.1 ст.239-2 – незаконне заволодіння поверхневим (ґрунтовим) шаром земель водного фонду в особливо великих розмірах і ч.2 ст.194 – умисне пошкодження чужого майна, що заподіяло майнову шкоду в особливо великих розмірах. Санкція статті передбачає покарання позбавленням волі на строк від 3 до 10 років.
За даними YouControl, ТОВ «Сивашенергопром» зареєстроване в 2006 році. Її юридична адреса до кінця 2022 року була в нині окупованому селі Григорівка Присиваської громади Каховського району, після чого компанія перереєструвалася в Києві. Її засновником є шведська компанія «Іст Реньюебл Енерджі Ейбі».
Андрій Немченко керував ТОВ «Сивашенергопром» з 2010 по 2021 роки. Як повідомляв «Голос України», в 2022 році він обіймав посаду операційного директора підприємства.
За словами Андрія Немченка в перший же день повномасштабного вторгнення РФ в Україну прямим влучанням снаряду розбило одну з турбін, пошкодило трансформаторну підстанцію, а охоронник отримав уламкове порання. Відтоді роботу вітроелектрогенераторів їхні законні власники зупинили, а персонал евакуювали.
ТОВ «Сивашенергопром» збудувало на березі озера Сиваш найбільшу в Україні вітроелектростанцію на 63 гігантські вітряки сумарною потужністю 250 мегават. Кошти в проєкт інвестував Європейський банк реконструкції і розвитку і приватні інвестори. Зокрема, договір про залучення інвестицій з норвезькою компанією NBT у 2018 році підписав тодішній президент України Петро Порошенко.
Як розповідав Сергій Кліщевський, законний голова Присиваської громади, будівництво Сиваської вітроелектростанції дозволило створити сотні робочих місць з доволі високою зарплатою.
Як відомо, під час окупації Херсонщини Сергій Кліщевський добровільно перейшов на бік ворога. Разом із ним співпрацює з окупантами його дружина Аліна Кліщевська, депутатка Каховської районної ради від президентської партії «Слуга народу».
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter