Євромайданівців били та вбивали українські правоохоронці під впливом РФ, російських снайперів на Майдані не було – ОГП

Влада
Бійці київської спецроти, яка, за версією слідства, відповідальна за більшість смертей на Євромайдані 20 лютого 2014 року, біля Жовтневого палацу. Фото: Reuters

Усі насильницькі злочини та вбивства учасників Революції Гідності в 2013-2014 роках у Києві чинили українські правоохоронці за наказом української влади та під впливом РФ. Версія про нібито російських снайперів не підтверджується.

Про це розповів начальник департаменту у справах Майдану Офісу генпрокурора Олексій Донський на брифінгу в Києві, передає Інтерфакс-Україна.

«Якщо хтось хотів би почути, що на Майдані були російські снайпери, російські правоохоронці, то такого немає. Це красива версія, яка не ґрунтується на реальних фактах. Убивали, скоювали насильницькі злочини саме українські правоохоронці, які отримували вказівки від української влади», – сказав Донський.

За його словами, злочини коїлися руками українських правоохоронців, але «РФ мала величезний вплив на ухвалення цих рішень, на весь перебіг подій, які відбувалися під час Революції Гідності».

Донський наголосив, що конкретні фактори цього впливу є на рівні доказів, які будуть представлені в суді.

Говорячи про вплив на організаторів злочинів нижчого і середнього рівнів, Донський розповів про підозру 20 співробітникам ФСБ РФ і співробітникам СБУ, «які спільно взаємодіяли в інформаційній діяльності».

«Це була не суто пропагандистська діяльність, а фактично спосіб легітимізації тих протиправних дій, які організовувала українська влада та чинили українські правоохоронці… 20 співробітників ФСБ, серед яких п’ятеро генералів, кілька разів приїжджали в Україну і спільно зі співробітниками СБУ робили відповідні інформаційні матеріали, які ставали підставою для вчинення тих чи інших злочинних дій», – підсумував начальник департаменту у справах Майдану ОГП.

Нагадаємо:

  • 20 лютого 2014 року в Києві в результаті розстрілів на вул.Інститутській загинули 48 осіб і 80 осіб отримали поранення саме від обстрілів з боку «Беркута».
  • Всі злочини, вчинені під час Революції Переваги, умовно об’єднані в одну велику «Справу Майдану», яке налічує 89 кримінальних проваджень. У них, зокрема, розслідують вбивство 91 людини (78 мітингувальників і 13 силовиків).
  • Судовий розгляд у справі про розстріли на Інститутській тривав з травня 2016 року до листопада 2022 року.
  • У 2019 році, в рамках обміну полоненими, Україна передала Росії п’ятьох обвинувачених у справі ексберкутівців. Маринченко і Тамтура повернулися до Києва, решта – ні.
  • 20 жовтня 2020 року Святошинський районний суд Києва оголосив у міжнародний розшук Янішевського, Зінченка й Аброськіна.
  • 18 жовтня 2023 року Святошинський райсуд Києва виголосив вирок у справі щодо розстрілів на вулиці Інститутській щодо 5 колишніх бійців спецроти київського полку міліції особливого призначення «Беркут»: Олександра Маринченко, Сергія Тамтури, Павла Аброськіна, Олега Янішевського та Сергія Зінченко.