Верховна Рада закликала світ визнати депортацію кримських татар геноцидом

Влада

Верховна Рада звернулася до урядів і парламентів іноземних держав у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року.

Про це повідомив нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк.

За прийняття відповідної постанови проголосували 317 депутатів.

Рада закликала уряди та парламенти іноземних держав, міжнародні організації та парламентські асамблеї визнати депортацію з Криму кримських татар у 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу і долучитися 18 травня до вшанування пам’яті його жертв.

Також Рада закликала засудити злочинні дії тоталітарного режиму СРСР, спрямовані на організацію геноциду і визнавати широкомасштабну нічим не спровоковану збройну агресію Російської Федерації проти України продовженням російської геноцидної імперської політики, метою якої є колонізація України і поневолення українського народу.

Дослівно: “(Закликаємо – ред.) вимагати від Російської Федерації як держави-члена Організації Об’єднаних Націй та постійного члена Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, що систематично не виконує своїх обов’язків, скасувати незаконні обмеження на право кримськотатарського народу зберігати свої представницькі інституції, зокрема виконати рішення Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй щодо відновлення роботи Меджлісу кримськотатарського народу, узяти активну участь у реалізації Формули миру Президента України Володимира Зеленського (Української формули миру), в тому числі в частині звільнення Російською Федерацією усіх осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, у тому числі представників корінного кримськотатарського народу та повної деокупації тимчасово окупованої території України для досягнення всеохоплюючого, справедливого та сталого миру в Україні та безпеки всього світу”.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після окупації півострова росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили. Не проводяться жалобні мітинги і в населенних пунктах півострова.