Ян Заневський, співробітник ФСБ, отримав ще одну підозру за викрадення і катування на Херсонщині двох посадовців

Влада
Ян Заневський
Ян Заневський

28-річний співробітник ФСБ РФ Ян Заневський, батько якого очолював службу безпеки президента-втікача Віктора Януковича, 16 травня отримав від Національної поліції України ще одну підозру в порушенні законів та звичаїв війни. Йому інкримінують незаконне позбавлення волі і катування Івана Самойленка, голови Станіславської громади і Антоніни Чередник, колишньої голови Білозерської громади Херсонського району Херсонщини.

Про це з посиланням на оприлюднену підозру повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Слідчі встановили, що 28-річний громадянин РФ Заневський Ян Вячеславович, мешканець Москви, співробітник ФСБ РФ під час тимчасової окупації селища Білозерка Херсонського району в 2022 році незаконно утримував двох цивільних осіб у захопленому приміщенні Білозерського районного суду і катував їх.

13 вересня 2022 року біля 14:00 з робочого місця 15 озброєних військових РФ викрали мешканку Білозерки і доставили її до районного суду. Там її схиляли до співпраці з окупантами, били гумовим кийком, а Ян Заневський погрожував зґвалтувати її доньку. 

14 вересня після відмови співпрацювати з ворогом і записувати постановочне відео для росіян жінку відвезли до катівні у захопленій будівлі обласного головного управління Нацполіції в Херсоні. Її утримували там у нелюдських умовах, забороняли відвідувати вбиральню, постійно принижували і відпустили лише 30 вересня 2022 року.

Судячи з описаних подій, потерпілою є Антоніна Чередник, колишня голова Білозерської селищної громади.

Іншого потерпілого окупанти викрали 15 вересня 2022 року вдома ввечері. Спочатку його утримували в підвалі Станіславської дитячої музичної школи, а потім – у захопленому Білозерському районному суді. 

Там чоловіка били гумовим кийком, катували електричним струмом і примушували до співпраці з окупантами. Аби вийти на волю його змусили записати постановочне відео про підтримку дій загарбників. 19 вересня чоловіка відпустили.

Потерпілим є Іван Самойленко, голова Станіславської сільської громади Херсонського району. Свою історію він описував журналісту ЦЖР.

«Спочатку тримали мене в нашій Станіславській школі, ударили два рази по ребрах і раз по голові. А потім на БТРі відвезли до Білозерського районного суду. В дорозі постійно били, а наступного дня почали допитувати і знову бити. В суді до лівої руки і правої ноги підключили дроти та використовуючи воєнно-польовий телефон стали бити електрострумом. Це повторилось дванадцять разів, після чого мене, синього від побоїв, відвели назад у кімнату. Там мене били щодня і щодня допитували, звинувачували в контактах з ЗСУ, казали, що я нацист і відпустили 19 вересня в обмін на вимогу піти на їхній «референдум» 23 вересня під російським прапором. Якщо я не погоджусь – обіцяли розстріляти», – розповідав Іван Самойленко.  

Ян Заневський

Ян Заневський

Причетний до цих злочинів Ян Заневський отримав заочну підозру в порушенні законів та звичаїв війни за ч. 1 ст. 438 КК України. Йому світить від 8 до 12 років позбавлення волі.

Раніше Ян Заневський отримав аналогічну підозру за знущання над викраденими цивільними людьми у Василівському районі Запорізької області, де був призначений «куратором» від ФСБ. 

За даними правоохоронців, Ян Заневський, який користувався позивним «Ладья», після повномасштабного вторгнення на ТОТ Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей здійснював фільтраційні заходи, вишукував проукраїнськи налаштованих громадян, викрадав та катував їх. В цьому йому допомагали зв’язки його батька, В’ячеслава Заневського, колишнього керівника охорони президента-втікача Віктора Януковича, який сконтактував сина з окупаційними «правоохоронцями», які передавали Заневському-молодшому персональні дані про місцевих жителів та сприяли викраденню людей.