Україна і США підписали двосторонню 10-річну безпекову угоду

Влада
Президенти України та США Володимир Зеленський та Джо Байден після підписання двосторонньої безпекової угоди, Італія, 13.06.2024 Фото: president.gov.ua

Президенти України і США Володимир Зеленський і Джо Байден підписали двосторонню безпекову угоду, що передбачає підтримку України зараз, а також у довгостроковій перспективі з метою посилення можливостей стримування потенційної агресії у майбутньому.

Церемонія підписання відбулася увечері 13 червня в Італії, під час зустрічі президентів на полях саміту G7, повідомляє Укрінформ.

«Це угода про співпрацю і, таким чином, про те, як наші нації стануть сильнішими», – заявив після підписання угоди Зеленський.

За його словами, це угода про кроки, які гарантуватимуть сталий мир в Україні.

Президент США Джо Байден зі свого боку наголосив: «Міцний мир для України має бути забезпечений здатністю України захистити себе як зараз, так і стримати агресію будь-коли в майбутньому».

Він підкреслив, що Сполучені Штати допоможуть гарантувати, що Україна може зробити і те, і інше. Байден також зауважив, що США продовжать надавати зброю та боєприпаси, розширювати обмін розвідданими та проводити тренування українських військових.

«Для гарантування безпеки України обидві сторони визнають, що Україна потребує значної військової потужності, надійних можливостей та постійних інвестицій у свою оборонно-промислову базу, які відповідають стандартам Організації Північноатлантичного договору», – зауважується в тексті угоди.

У документі наголошується, що Сполучені Штати підтверджують підтримку захисту суверенітету й територіальної цілісності України на тлі посилення активності РФ на східному фронті. Крім того, сторони розглядають угоду як «підтримку мосту до можливого членства України в альянсі НАТО».

У довгостроковій перспективі в разі збройного нападу або загрози такого нападу на Україну керівництво США й України мають зустрітися протягом 24 годин, щоб обговорити реакцію та визначити додаткові оборонні потреби України.

Крім того, Сполучені Штати докладатимуть зусиль, щоби забезпечити довгострокову матеріальну підтримку, навчання та консультації, а також інші види підтримки у сфері оборони й безпеки, у тому числі для розвитку ЗСУ та стримування агресії в майбутньому.

Двостороння угода між Україною і США розрахована на десять років.

Офіс президента опублікував на президентському сайті повний текст Угоди.

США стали 17-ю країною, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду на виконання положень Вільнюської декларації G7. Раніше Україна підписала такі документи з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Швецією, Ісландією, Норвегією та Японією.