Адміністрація президента США Дональда Трампа припинила критично важливу підтримку систем радіоелектронної боротьби для переданих Україні винищувачів F-16, що може значно послабити здатність українських ВПС до повітряної протидії. Разом з тим, завдання постановки радіоелектронних перешкод ВПС можуть перекласти на передані Францією винищувачі Mirage 2000, які мають власні потужні системи глушіння і США не беруть участі в їхньому програмуванні.
Про це пише видання Forbes.
Як йдеться у публікації, перед передачею Україні F-16 були модернізовані блоками AN/ALQ-131, системами PIDS+ та ECIPS+, що підвищило їхню здатність протистояти російським загрозам. І хоча Сполучені Штати не можуть просто вимкнути винищувачі F-16, розроблені в США, для українських ВПС, припинення оновлень для систем глушіння створює серйозні ризики.
Втім, зазначає видання, Україна має альтернативу – вона може частково компенсувати цей недолік завдяки французьким винищувачам Dassault Mirage 2000.
Українські пілоти широко використовують можливості F-16, оснащених блоками радіоелектронної боротьби AN/ALQ-131, які створюють електронні перешкоди для російських радарів. Фактично, ці літаки виконують роль «літаючої протиповітряної оборони» з технологіями раннього попередження про ракетний напад, зазначає аналітична група Conflict Intelligence Team.
Російські ВПС можуть адаптуватися, змінюючи частоти своїх радарів, щоб обходити перешкоди. За адміністрації Байдена ВПС США регулярно оновлювали частоти AN/ALQ-131 у відповідь на такі зміни. Однак, за Трампа, українські льотчики перестали отримувати ці оновлення, що може зробити системи застарілими.
На відміну від американських F-16, французькі винищувачі Mirage 2000 мають власні потужні системи глушіння, і США не беруть участі в їхньому програмуванні.

Багатоцільовий надзвуковий реактивний винищувач четвертого покоління Mirage 2000-5F ВПС Франції. Фото: defense.gouv.fr
У серпні 2024 року Служба розповсюдження візуальної інформації Департаменту оборони США повідомила, що США перепрограмували комплекс радіоелектронної протидії на українських F-16 для протистояння сучасному російському озброєнню. Майбутні українські літаки оновлювали інженери 68-ї ескадрильї радіоелектронної боротьби повітряних сил США — центру вивчення передового досвіду радіоелектронної боротьби, що займається підвищенням потенціалу та живучості американської авіації.
Спільно з данськими та норвезькими фахівцями американці перепрограмували комплекси РЕБ на винищувачах F-16 з Данії та Нідерландів. Інженери 68-ї ексадрильї розповіли, що підсистеми РЕБ вимагали оновлення для того, щоб нові літаки змогли ефективно інтегруватись в українські повітряні сили та бути ефективними проти нових російських загроз. Ці системи виявляють випромінення та роботу ворожих радіолокаційних систем, як-от зенітні ракети та РЛС літаків та ЗРК, та перешкоджають їх виявленню та наведенню на літак.
Нагадаємо:
- Директор ЦРУ Джон Реткліфф заявив, що Сполучені Штати призупинили надання зброї та розвідувальних даних Україні. Цей крок послідував за ухваленим 3 березня рішенням адміністрації Трампа призупинити надання військової допомоги Україні й відбувся після різкого погіршення стосунків між президентом США Дональдом Трампом і президентом України Володимиром Зеленським.
***
24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.
Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTube, Facebook, Telegram, Twitter