Як Верховна Рада намагається завадити громадському контролю – роз’яснення фундації DEJURE

Влада

Сьогодні Верховна Рада України розгляне два законопроєкти, №7033-д та №11533, які можуть закрити доступ до рішень судового реєстру та даних про місцезнаходження нерухомості. Це завадить журналістам викривати корупціонерів, громадськості — оцінювати доброчесність кандидатів на різні посади, а звичайним людям — перевіряти власника перед придбанням майна.

Про це повідомляє фундація DEJURE.

№ 7033-д:

Обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру. Раніше громадськість закликала відхилити законопроєкт, тому він потрапив на доопрацювання комітету з питань правової політики. Проте, за нашою інформацією, навіть після доопрацювання цей законопроєкт все ще містить непропорційні обмеження.

Пропонує приховати судові рішення щодо призову та мобілізації (статті 336-336-2 Кримінального кодексу), а також справи за позовами ТЦК щодо обмеження права керувати транспортними засобами на час воєнного стану та рік після нього. Як саме зашкодять національній безпеці такі рішення — невідомо.

Надає суддям право на власний розсуд вилучати із судових рішень інформацію, яка “може зашкодити безпеці” у справах, розглянутих у відкритому засіданні. Це підвищує корупційні ризики, адже фактично суддя зможе приховати будь-яку інформацію, обґрунтувавши це “безпекою”.

№11533:

Пропонує на період воєнного стану та рік після нього обмежити доступ до даних про місцезнаходження нерухомості, а також до кадастрових номерів земельних ділянок. Якщо законопроєкт ухвалять, ми зможемо побачити лише інформацію про країну або адміністративний центр, де розташована нерухомість, але не більше. Під загрозою громадський контроль та журналістів, які викривають корупціонерів.

Фундація DEJURE уже звернулась до НАЗК з проханням провести антикорупційну експертизу, якої, як виявилось, щодо цього законопроєкту немає.

“Закликаємо депутатів не допустити ухвалення таких шкідливих норм”, – йдеться у повідомленні.

  • 27 березня народні депутати спробують ухвалити у першому читанні законопроєкт №11533, який закриє інформацію про обʼєкти нерухомості, що допомагає журналістам фіксувати корупцію. Автор законопроєкту – “слуга народу” Ігор Фріс.