Генасамблея ООН ухвалила резолюцію про підтримку тривалого миру в Україні. США утримались

Влада
Засідання Генеральної Асамблеї ООН, 24.02.2026. Фото: facebook.com/UkraineMFA

Генеральна Асамблея ООН 24 лютого ухвалила запропоновану Україною резолюцію «Підтримка тривалого миру в Україні», якою закликала до негайного припинення вогню та підтвердила необхідність дотримання суверенітету й територіальної цілісності України. При цьому Генасамблея відхилила пропозицію США вилучити з проєкту пункти про територіальну цілісність та необхідність досягнення справедливого миру.

Як повідомляє Укрінформ, за резолюцію проголосувало 107 країн, проти – 12, утрималося – 51, серед них і США.

Проти виступили Росія, Білорусь, Буркіна-Фасо, Бурунді, Куба, Північна Корея, Еритрея, Іран, Малі, Нікарагу, Нігер, Судан.

Результати голосування Генасабмлеї ООН за резолюцію «Підтримка тривалого миру в Україні», 24.02.2026. Фото: facebook.com/UkraineMFA

У документі зазначається, що повномасштабне вторгнення Росії в Україну триває вже чотири роки та має руйнівні й довготривалі наслідки для держави, а також для регіональної і глобальної стабільності.

Генасамблея наголошує на «твердій відданості суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води».

У резолюції також висловлюється «глибоке занепокоєння у зв’язку з посиленими нападами РФ на цивільних осіб, цивільні об’єкти та критично важливу енергетичну інфраструктуру, а також у зв’язку з серйозним погіршенням гуманітарної ситуації».

У документі вітаються зусилля США, європейських країн та інших держав, спрямовані на припинення війни.

Генасамблея «закликає до негайного, повного та безумовного припинення вогню між Російською Федерацією та Україною», також повторює заклик «до всеосяжного, справедливого і тривалого миру відповідно до міжнародного права, зокрема Статуту ООН».

В окремому пункті резолюції міститься заклик до повного обміну військовополоненими, звільнення всіх незаконно затриманих осіб та повернення всіх інтернованих і примусово переміщених чи депортованих цивільних, включно з дітьми, «як важливого заходу розбудови довіри».

Перед голосуванням Генасамблея ООН відхилила пропозицію США вилучити з проєкту резолюції пункти про територіальну цілісність та необхідність досягнення справедливого миру.

Проти американської пропозиції проголосували 69 країн, за – 11, утрималися – 62.

Заступниця міністра закордонних справ України Мар’яна Беца на рибуні Генасаблеї ООН, 24.02.2026. Фото: facebook.com/UkraineMFA

Як зазначила заступниця міністра закордонних справ України Мар’яна Беца, виступаючи перед голосуванням за пропозицію США, «проєкт резолюції, представлений Україною, є чітким, лаконічним, містить узгоджені формулювання й відображає основні принципи міжнародного права, включаючи Статут ООН».

Положення, проти яких виступають США, «стосуються принципів суверенітету і територіальної цілісності держав-членів, включаючи Україну», сказала вона.

Послаблення або вилучення цього формулювання стало б дуже небезпечним сигналом про те, що ці фундаментальні принципи підлягають обговоренню, пояснила заступниця міністра. Крім того, заклик до встановлення всеосяжного, справедливого і тривалого миру відповідно до міжнародного права був раніше підтриманий більш як 141 державою-членом ООН, додала вона.

З підтримкою української позиції також виступив постпред Франції Жером Боннафонт.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter