Експерт назвав головні здобутки Сил оборони України на кримському напрямку і в Чорному морі у 2023 році

Південь
Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ». Фото: investigator.org.ua

Павло Лакійчук, керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», назвав головні здобутки Сил оборони України на кримському напрямку і в Чорному морі у 2023 році.

Про це Лакійчук сказав в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар. 

Головним результатом року він назвав позбавлення Росії домінування у Чорному морі. Йому передували ураження флагману ЧФ РФ, ракетного крейсера «Москва», звільнення острова Зміїний, знищення російської системи спостереження на захоплених вишках «Чорноморнафтогазу» в Чорному морі.

Звільнення північно-західної частини Чорного моря стало передумовою для операцій у глибині тимчасово окупованого Кримського півострова — на аеродромах і військових базах РФ. Першочерговою заслугою в цьому Лакійчук назвав роботу операторів БПЛА і морських дронів.

«Звільнення північно-західної частини Чорного моря від домінування росіян проклало коридор до Криму. Не тільки як до нашої землі, окупованої противником, але як логістичного хабу ворога, всього його південного фронту. Це Керченський міст, військові аеродроми і бази в Криму, склади боєприпасів і пально-мастильних матеріалів», — сказав експерт.

Ще одним великим успіхом 2023 року він назвав початок роботи морського транспортного коридору між українськими чорноморськими, дунайськими портами і Босфором без участі РФ. 

На думку Лакійчука, російські окупанти не думали, що Сили оборони здатні створити і захищати цей коридор, що Україна витримає удари по портовій інфраструктурі і спроби піратства РФ на морській ділянці коридору.

«Ми не просто витримали. За великим рахунком ми перемогли. Ми продемонстрували, що російські кораблі, м’яко кажучи, небажані у південно-західній частині Чорного моря, де вони кучкувалися піратити. Що удари по портах та інфраструктурі хоча і є для нас важкими, але ефективність їх не така, на яку розраховували росіяни. Вони хотіли ефекту, який мали взимку 2022 року з енергетичною інфраструктурою», — додав Лакійчук.

На його думку, зусилля РФ щодо нарощування виробництва БПЛА і морських дронів свідчить про те, що ворогу не вистачає дорогих сучасних засобів ураження: крилатих і балістичних ракет, літаків, ракетних катерів, тощо. 

«Коли росіяни калькують українців, кажучи, що в них є морські і повітряні дрони, це означає, що їм чогось не вистачає, що зі своїми дорогими засобами ураження вони не здатні впоратись. Тобто ми з асиметричних дій переходимо в симетричні», — зазначив експерт.

Повний текст інтерв’ю Павла Лакійчука Валентині Самар у програмі «Питання національної безпеки» можна прочитати тут.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter