Пропагандисти на окупованій Запоріжчині почали використовувати діпфейки для дезінформації – підробили відео за участі законного мера Мелітополя

Південь
Скріншот з підробленого за допомогою технології діпфейку відео за участю міського голови Мелітополя Івана Федорова.

Дезінформація мешканців ТОТ виходить на новий рівень – пропагандисти опублікували відео за участі законного міського голови окупованого Мелітополя Івана Федорова, де використані технології діпфейк – підробка за допомогою монтажа та штучного інтелекту.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Щонайменше два окупаційні пропагандистські Telegram-канали «Запорожский вестник» та «Новий Мелітополь» опублікували відео з включення Івана Федоров в ефір телеканалу «Рада» телемарафону «Єдині новини». 

На підробленому запису звучить такий текст: «Окупанти змогли подолати медичний колапс, який трапився на початку війни. У тимчасово окуповану частину Запорізької області заїхали російські фахівці із Санкт-Петербурга. Ворог також завозить до Мелітополя основні медикаменти російського виробництва у великій кількості. окупанти намагаються підло підкупити наших громадян і видавати їм російські паспорти. Все це суттєво ускладнює нам роботу на тимчасово окупованих територіях. Але я вірю, що наші люди – справжні патріоти України і безкоштовною медициною їх не купити».

Попри те, що Федоров є постійним гостем телемарафону, а також часто говорить по медицину в окупації, оприлюднене пропагандистами відео – фейкове. 

Зокрема, аудіозапис на відео не співпадає з артикуляцією Федорова; якщо уважно придивитися до рухомого рядка, видно місця склейки; відрізняються від звичайних голос і інтонації спікера.

Перевірити, що насправді казав Федоров у телемарафоні 22 січня, можна, звернувшись до першоджерела. На Youtube-каналі телеканалу «Рада» опублікований відеосюжет з включенням міського голови окупованого міста.

Його пряма мова звучить так: 

«Що стосується медицини…Колапс в медицині виник тоді, коли наші мешканці почали вимушено виїжджати з ТОТ. І причина була одна – жодна людина не могла надати безпекових гарантій. Так само і лікарі висококваліфіковані лікарі масово виїхали з ТОТ і це закінчило спроможність надавати якісну меддопомогу. Слід зрозуміти, що ворог закрив приблизно 70 відсотків закладів на ТОТ через те, що перетворив їх на свої військові шпиталі. Мені не відомий жоден випадок, коли б наші лікарі погодилися працювати у військових шпиталях ворога. Але сьогодні кількість населення, яка потребує меддопомгу велика, а кількість лікарень – мала. Тож ворог вахтовим методом намагається завозити лікарів на декілька тижнів, і потім ці лікарі від’їжджають з ТОТ. Але доступ до медичної допомоги надскладний. Щоб звернутися до лікарні, треба спочатку оформити паспорт ерефії, поліс СНІЛС, поліс ОМС медичне страхування вороже – і лише після цього ворог дозволить тобі звернутися до лікаря»

Тобто окупанти змонтували фейкове відео і за допомогою штучного інтелекту наклали на нього потрібний текст. 

Попри те, що перевірити саме цей фейк нескладно, мешканці окупованої території можуть стати жертвою дезінформації в подальшому, особливо зважаючи на кількість російської пропаганди, присутньої на ТОТ, та на те, що доступ до українських новинних сайтів чи телеграм-каналів обмежений. Більшість ресурсів доступна тільки з використанням VPN, а за відвідування та підписку на деякі джерела, можна опинитися «на підвалі».

Проєкт «Інтернет Свобода», який підтримується ГО «Інтерньюз-Україна», зазначає, існує два основних способи захисту від діпфейків: використання критичного мислення або технологій.

Технології виявлення діпфейків вже розробила корпорація Microsoft. Інструмент Microsoft Video Authenticator, аналізує зображення та відео, та надає висновки про процентну ймовірність того, що контент підроблений.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter