Окупанти погрожують відсутнім на Херсонщині власникам житла визнати його «безхазяйним» і «націоналізувати»

Південь
Фото: wikimapia.org

Мешканцям тимчасово окупованої Каховки стали надходити повідомлення з вимогою протягом 30 днів надати загарбникам паспорти РФ і документи про право власності на нерухоме майно. Тим, хто цього не зробить погрожують визнанням їхніх квартир або будинків «безхазяйними» і подальшою їхньою «націоналізацією». Раніше подібне оголошення опублікував окупаційний уряд Херсонщини.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Останні кілька місяців до мешканців Каховки на Херсонщині приносять повідомлення з вимогою від окупаційної влади. Загарбники вимагають від людей протягом 30 днів принести їм паспорт РФ і оригінали документів, що підтверджують їхнє право власності на нерухоме майно.

Причому, подати ці документи потрібно особисто протягом кількох визначених годин щочетверга в розташованому в селі Щасливцеве Генічеської громади окупаційному міністерстві майнових і земельних відносин Херсонщини. Відстань між Каховкою і Щасливцевим – майже 150 км, автобусне сполучення між населеними пунктами з початку великої війни відсутнє.

У випадку неявки власника помешкання квартири або будинки погрожують визнати «безхазяйними» і передати окупаційній владі. Росіяни цей процес називають «націоналізацією».

Наприкінці квітня оголошення про виявлення «безхазяйної» нерухомості опублікував на своєму офіційному сайті окупаційний уряд Херсонщини. Він містить 18 адрес у Каховці Каховського району, селищі Нижні Сірогози і селі Генічеська Гірка Генічеського району. В останньому «безхазяйним» окупанти назвали місцевий міні-пансіонат. А за адресою в Нижніх Сірогозах взагалі важко зрозуміти, який саме будинок вони мали на увазі: в оголошенні зазначено просто – «б. 9, кв. 8», без вказання назви вулиці.

Як розповіли ЦЖР мешканці Каховки, повідомлення з вимогою явитися з правовстановлюючими документами на житло приносять й тим, кого не згадують в оголошенні окупаційного уряду. А в деяких з цих квартир уже на день публікації оголошення мешкали російські військові.

Окупанти посилаються на постанову так званого уряду Херсонщини №25-пп від 22 березня 2024 року «Про затвердження порядку і використання житлових приміщень, що мають ознаки безхазяйного майна, на території Херсонської області». В ній прописаний механізм незаконного привласнення майна загарбниками.

У цій «постанові» є пункт, який передбачає повернення «націоналізованого» майна їхньому власнику, якщо той з’явиться і надасть усі необхідні документи. Однак у власника можуть стягнути за повернення житла гроші, якщо ті, кому окупанти передали цю квартиру або будинок, витратилися на його ремонт.

Перші випадки віджиму майна росіянами у тих, хто змушений був виїхати з окупації в Каховці почалися ще в 2023 році. Як повідомляв ЦЖР, тоді відповідальним за це окупанти призначили 47-річного Олександра Нагая, колаборанта, який раніше займався дрібними ремонтами і, за словами його знайомих, не має освіти.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter