Чергова експропріація РФ житла на окупованому півдні, мешканців Мелітополя вербують в армію РФ, росіяні знищують екосистему Азовського моря і як окупанти привласнили готель «Порто маре» в Алушті: огляд подій за тиждень

Південь
Парк-отель “Порто Маре” Фото:hotel-portomare.com 
Парк-отель “Порто Маре” Фото:hotel-portomare.com 

Огляд найважливіших новин за тиждень, 05 – 11 серпня 2024 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.

Херсонська область

Російські окупанти опублікували кілька списків житлових приміщень, які погрожують відібрати у їхніх господарів, якщо вони не нададуть їм документи про право власності. Найбільше адрес – у Таврійську, селах Тавричанка і Ольгине Каховського району.

***

51-річна Світлана Ципп заочно визнана винною в колабораційній діяльності. Жінка незаконно очолила захоплену окупантами школу в селищі Сиваське на Херсонщині. 1 серпня Івано-Франківський міський суд виніс їй вирок – три роки позбавлення волі.

***

На окупованій Херсонщині так званий «Генічеський районний суд» засудив місцевого підприємця Нарімана Аблязова до 3,5 років позбавлення волі. ФСБ обвинуватила його в нібито «участі у незаконному збройному формуванні» – неіснуючому «Кримськотатарському батальйоні ім. Номана Челебіджихана» та допомозі у блокаді окупованого Криму.

Наріман Аблязов в окупаційному «Генічеському районному суді». Фото: окупаційні ЗМІ

Одного з найвідоміших зрадників Херсонщини Ігоря Андрієнка російські окупанти звільнили з посади керівника незаконно створеного підприємства «Бассейновое управление водных ресурсов Херсонской области». Проти нього вони відкрили кримінальну справу за обвинуваченням в розтраті і службовій фальсифікації. За російським законодавством йому світить до десяти років позбавлення волі і штраф.

***

63-річна Світлана Коваленко, депутатка Каланчацької селищної ради Скадовського району від президентської партії «Слуга народу» отримала від Херсонської обласної прокуратури заочну підозру в колабораційній діяльності. В 2023 році вона очолила незаконно створений окупантами «совет депутатов Каланчакского муниципального округа». Їй світить від п’яти до десяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

Івано-Франківський міський суд 30 липня виніс вирок 36-річній Наталії Ляшенко, спеціалістці відділу молоді та спорту окупаційної адміністрації Скадовська на Херсонщині. Вона заочно визнана винною в колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

***

Снігурівський районний суд Миколаївської області 31 липня визнав 45-річну Тетяну Засєченко винною в колабораційній діяльності. За те, що жінка очолила окупаційний відділ освіти в Снігурівці, яку росіяни «приєднали» до Херсонської області і згодом незаконно анексували, вона отримала шість років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

Російські загарбники повідомили про смерть 53-річного Вардгеса Степаняна, депутата окупаційного «совета депутатов» Нової Каховки від путінської «Єдиної Росії». Він – дуже відомий у місті підприємець з кримінальним минулим, який займався рекетом і грабежами, а під час окупації від імені російської окупаційної влади віджимав чужий бізнес.

***

58-річна Лариса Шубіна зі Скадовська добровільно очолила місцевий відділ окупаційного центру гігієни та епідеміології. За це СБУ заочно повідомила їй підозру в колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 Кримінального Кодексу України.

***

Окупанти цього року планують збільшити кількість експорту зернових з окупованих територій Херсонської області на 30%. Не зупиняє їх ані посуха, ані неврожай, до якого призвела відсутність зрошення та “криворукість” російських управлінців. У подальшому злакові культури продаватимуть третім країнам, хоча власники земельних паїв у самому регіоні досі не отримали належних виплат.

***

Херсонський міський суд 7 серпня виніс заочний вирок 42-річному мешканцю АР Крим Миколі Бистрянцеву. За роботу міністром окупаційного міністерства природних ресурсів, екології та рибальства Херсонщини чоловік отримав десять років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

У Херсоні до кінця грудня поточного року має з’явитись підземний пологовий будинок. Договір на реконструкцію сховища, в якому розміщатиметься медичний заклад, було підписано 6 серпня. Підрядником виступить херсонська ТОВ «Будпостач-СТСВ». Очікувана вартість робіт, згідно з документами, складатиме 101 млн грн.

***

32-річний росгвардієць Рустам Шанкін і 33-річний поліцай з Олешок Олександр Терещенко під час тимчасової окупації правобережної Херсонщини викрадали і катували цивільних людей. За скоєні злочини Херсонський міський суд 5 серпня виніс їм заочний вирок – 12 років позбавлення волі.

***

На окупованій Херсонщині провалилось відкриття розпіареної арт-резиденції «Таврида» на Арабатській стрілці, який загарбники планували на серпень. Запуск об’єкту, який має бути філією вже існуючого у в окупованому Криму центру з промивання мізків українській і російській молоді, перенесли на грудень цього року. Як виявилось, компанія з Чечні, яка будує арт-резиденцію на території вкраденої бази відпочинку «Ярославна», виконала менше половини звід запланованого.

«Будівництво» артрезиденції «Таврида» на території експропрійованого окупантами пансіонату «Ярославна» в с.Щасливцеве на лівобережній Херсонщині. Весна 2024 року

43-річний херсонець Олександр Чегодаєв перейшов на бік ворога і отримав посаду молодшого інспектора відділу охорони незаконно створеного навесні 2022 року окупаційного «управления службы исполнения наказаний» (далі – УСИН) на Херсонщині. За скоєний злочин 7 серпня Ужгородський міськрайонний суд визнав його винним у колабораційній діяльності.

***

Тетяна Ісаєва, завідувачка поліклініки КНП «Великоолександрівська лікарня», голова позаштатної постійної військово-лікарської комісії визнана винною у внесенні завідомо неправдивих відомостей до постанов ВЛК щодо військовозобов’язаних. Великоолександрівський районний суд 6 серпня виніс їй вирок: штраф у розмірі 34 тисячі гривень з позбавленням права очолювати ВЛК протягом одного року.

Запорізька область

Окупаційний «Запорожский областной «суд» виніс вирок Костянтину Максимову, українському священнику з міста Токмак Запорізької області, призначивши покаранням позбавлення волі на 14 років колонії суворого режиму. За сфальсифікованою ФСБ справою, священник нібито шпигував на користь СБУ.

Костянтин Максимов, український священник з міста Токмак Запорізької області Фото: ccl.org.ua

Росія намагається легалізувати перебування своїх військових на території Запорізької АЕС, захопленої у березні 2022 року. В окупованому Енергодарі зареєстровано військову частину Росгвардії з юридичною адресою, що співпадає з адресою Запорізької атомної електростанції. Права засновника виконує Федеральна служба військ Національної Гвардії РФ. 

***

Росія посилює вербування своїх громадян та мешканців окупованої  території України до служби у війську. Їх намагаються заманити підвищеними разовими виплатами за підписання контракту від Міноборони та губернаторів. Суми цих виплат в Росії та на окупованих нею територіях України різняться в рази.

***

Міський суд Санкт-Петербурга визнав 26-річного Олексія Єфіменка, викраденого у серпні 2022 року у с.Михайлівка Запорізької області, винним у шпигунстві і призначив покарання у сім років позбавлення волі. Судові засідання відбувались у закритому режимі.

***

Колишній заступник гендиректора ДП «Харківське державне авіаційне виробниче підприємство« Ігор Сунцов підозрювався у розтраті державних коштів і втік від правосуддя в Росію. У 2022 році він сплив на окупованій частині Запоріжчини, де отримав посаду заступника гауляйтера Євгена Балицького. Комунарський районний суд м. Запоріжжя заочно засудив Сунцова до восьми років позбавлення волі.

***

За час російської окупації півдня України в Азовському морі почала зникати унікальна екосистема — Острови Великий і Малий Дзендзик та архіпелаг Остапиха в акваторії Бердянської затоки. Від недбальства окупаційної влади також замулено промоїну Молочного лиману.

Канал, що зʼєднує Азовське море і Молочний лиман та острови біля узбережжя Бердянської коси. Фото з соцмереж. Колаж: investigator.org.ua

Підлітків з Бердянська відправили «на відпочинок» до табору, де навчають керувати безпілотниками та виготовляти деталі до них на 3D-принтері. Керує навчанням очільник «Молодой гвардии «Единой России» (МГЕР) в Чувашії, який брав участь у депортації маріупольців, а потім воював проти України у складі БАРС «Каскад».  

АР Крим та м.Севастополь

Прокуратура Автономної Республіки Крим та м.Севастополя направила до суду обвинувальний акт щодо окупаційної депутатки «Госсовєта Криму» та пропагандистської журналістки. За інформацією Центру журналістських розслідувань, це Анастасія Гридчина.

***

Деснянський районний суд Києва оголосив вирок заступниці голови незаконно створеної російськими окупантами «Адміністрації Джанкойського районну Криму». За колабораціонізм її заочно засуджено до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

***

Київський районний суд м. Одеси 2 серпня визнав 56-річного Ігоря Широкого винним у колабораційній діяльності. Він першим очолив окупаційний відділ поліції у селищі Чаплинка Каховського району. Саме при ньому будівля захопленого місцевого відділу Нацполіції перетворилася на одну з найбільш жорстоких і сумновідомих катівень на Херсонщині.

***

Кримські посіпаки Росії під виглядом так званої «націоналізації» привласнили чотиризірковий Парк-отель «Порто Маре» в Алушті. Підставою стало звинувачення власників у нібито підтримці і фінансуванні ЗСУ. При цьому номінальні власники публічно заявляють про підтримку «СВО», а реальні – відмовляються від коментарів.

Читайте також: «Сім’я готелю «Порто маре»: жертви окупантів і колаборанти

***

Празький міський суд оголосив вирок активному учаснику російської окупації Криму, фігуранту розслідування Центру журналістських розслідувань Олександру Франчетті. Його визнано винним в організації злочинного угрупування та участі у насильницькому утриманні щонайменше 11 проукраїнські налаштованих людей у Криму в 2014 році. Вирок оголошено заочно, оскільки навесні 2023 року Франчетті звільнили з-під варти і йому вдалося втекти з Чехії до тимчасово окупованого Криму.

***

Прокуратура Автономної Республіки Крим та м.Севастополя скерувала до суду обвинувальні акти стосовно двох учасників незаконного збройного формування «Самооборона Севастополя». За інформацією Центру журналістських росзлідувань, судитимуть Максима Мішина, керівника громадського руху «Автоканал Севастополь» у складі НЗФ «Самооборона Севастополя», та Віталія Гладищука, командира блокпосту «Шайба», який «самооборонівці» розгорнули на в’їзді в Севастополь напочатку окупації Криму РФ.

Максим Мішин, колишній координатор «Автоканалу Севастополя» Фото: YouTube НТС Севастополь

Подільський районний суд Києва оголосив вирок колишній судді Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, яка навесні 2014 року порушила присягу та обійняла посаду «судді» в незаконно створеному окупантами «Верховному суді Республіки Крим».

***

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 08 серпня 2024 року.

Сьогодні будемо говорити про знищення і пошкодження пам’яток культурної спадщини України на окупованому Кримському півострові.

Почнемо із Ханського палацу, єдиного у світі зразка кримськотатарської палацової архітектури. Росіяни вже дев’ять років позбавляють його автентичності роботами, які називають реставрацією. З 2022 року знищувати памʼятку взялась Федеральна автономна установа «РосКапСтрой» – фігурантка наших розслідувань злочинів Росії в окупованому Маріуполі.

Днями окупанти відкрили доступ до місця свого злочину – так званого «нового Херсонесу», незаконно забудованої території Херсонеського історико-археологічного заповідника у Севастополі, який є об’єктом культурної спадщини ЮНЕСКО. Що відбулось на території заповідника, як це корелюється із міжнародним правом і хто і як мав зреагувати вчасно, аби це блюзнірство не відбулося, або, принаймні, отримало належну оцінку? З нами на зв’язку – Евеліна Кравченко, старшою науковою співробітницею Інституту археології НАНУ.