З червня російські окупанти почали створювати на лівобережній Херсонщині органи «територіального громадського самоврядування». Наприкінці липня в Каховському районі затвердили межі 17 подібних місцевих утворень, більшість з яких отримали доволі специфічні назви. Таким чином росіяни намагаються ще більше контролювати тимчасово окуповані ними території не лише на рівні сіл і міст, а й кварталів і мікрорайонів.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на власні джерела і окупаційні пабліки.
Незаконно діючий «совет депутатов Каховского муниципального округа» затвердив межі 17 створених у Каховському районі окупаційних «територіальних громадських самоврядувань» (російською – «территоральное общественное самоуправление», далі – ТОС).
Згідно цього рішення, в Каховці створені наступні ТОС: ТОС мікрорайону №7 «Надежда», ТОС мікрорайону №6 «Мечта», ТОС мікрорайону №4 «Созидание». У Тавричанській сільській територіальній громаді діятиме ТОС «Голос народа», у Федорівському старостинському окрузі Зеленопідської громади і Волинському старостаті Тавричанської громади діятиме ТОС «Роза».
В селі Малокаховка Каховської громади діятиме ТОС «Шаг в будущие» (саме таку назву затвердили окупанти), в селищі Любимівка однойменної громади – ТОС «Единство», в селі Архангельська Слобода Зеленопідської громади і селі Вільна Україна» Каховської громади діятиме ТОС «Возрождение».
В селах Дмитрівка і Діброва Зеленопідської громади створене ТОС «Восток» у селах Костогризове, Богданівка і Наталівка Зеленопідської громади – ТОС «Наш дім», у селі Коробки Каховського району – ТОС «Феникс».
У селах Таврійської міської громади створені ТОС «Горизонт Чернянки» (у Чорнянці і Новокам’янці), ТОС «Родные просторы» (Сергіївка), ТОС «Родные края» (Цукури), ТОС «Мы вместе» (Кам’янка), ТОС «Подоляне» (Червоне поділля).
У селах Зелений Під, Петропавлівка, Зелена Рубанівка, Калинівка і Подівка Зеленопідської громади діятиме ТОС «Звезда».
Перший ТОС на території тимчасово окупованої Херсонщини створили в селищі Брилівка Виноградівської громади Херсонського району. За повідомленням окупантів, зараз подібні структури створюються в Новокаховській громаді.
«Територіальні громадські самоврядування» діють у Росії давно. Формально вони є частиною місцевого самоврядування, повинні мати статус юридичних осіб, після чого можуть претендувати на фінансування з місцевих і державного бюджетів РФ.
«ТОС нагадують суміш наших ОСББ і квартальних комітетів, адже окупанти під цією вивіскою об’єднують не лише багатоповерхівки, а й квартали з приватною забудовою. До того ж межі ТОС дуже подібні до меж територій виборчих дільниць. Очевидно, що про справжнє громадське самоврядування тут взагалі не йдеться. Окупанти хочуть мати ще більший контроль за людьми не лише на рівні міст і сіл, а й кварталів і мікрорайонів. Так їм буде зручніше роздавати лояльним до них ТОС «плюшки» у вигляді нових лавок, дитячих ігрових майданчиків або ще чогось», – прокоментували ЦЖР представники законної влади Каховки.
- Як повідомляв ЦЖР, Павло Філіпчук, голова окупаційної адміністрації Каховки на Херсонщині прогнав пенсіонерів, які прийшли до нього з питанням про тривалу відсутність в місті електроенергії, води і газу. А Оксана Сінько, гауляйтерка села Василівка Любимівської громади Каховського району пішла ще далі і погрожувала обурених відсутністю води односельців відправляти на підвал до російських загарбників.