З окупованими РФ територіями України погіршився зв’язок – месенджери працюють не всюди. Доступ до інформації блокується сильніше

Південь

Росія обмежує своїм громадянам та мешканцям окупованих нею територій України доступ до інформації та зв’язку. Жителі окупованих територій півдня і Криму констатують різке погіршення якості роботи месенджерів та соціальних мереж, які є фактично єдиним способом отримати нецензуровану Росією інформацію та зв’язатися з рідними на підконтрольній Україні території чи за кордоном.

Кремлівський уряд поступово та цілеспрямовано обмежує доступ своїм громадянам та мешканцям ТОТ України до мережі інтернет та найпоширеніших месенджерів та соціальних мереж. 

«Останні кілька тижнів неможливо спілкуватися через Telegram – зв’язок нестійкий, весь час фонить», – такі скарги надходять з багатьох населених пунктів окупованої Запоріжчини та Херсонщини

«YouTube не відтворюється ні через VPN, ні напряму», – розповіли ЦЖР мешканці Пологівського району Запорізької області .

«На окупованій частині Херсонщині у родичів перестав працювати WatsApp, а це був єдиний більш-менш безпечний зв’язок з ними. Поки що «проривається» лише Telegram. Але якщо месенджери перестануть працювати – це катастрофа», – розповідає чоловік, який виїхав на вільну територію України і вже кілька днів має проблеми з тим, або поговорити з родичами на ТОТ. 

Примітно, що ситуація з обмеженням роботи месенджерів та соціальних мереж на окупованих територіях неоднакова навіть в населених пунктах в межах одного району.

Приміром, в Токмаку, вони працюють через VPN, а в деяких населених пунктах і VPN не допомагає, – кажуть співрозмовники ЦЖР.

Така ж ситуація і в окупованому Криму. У Сімферополі месенджером WhatsApp можна користуватися і без VPN, а в менших населених пунктах без нього вже не обійтись.  Також виникають проблеми із завантаженням відео на канали в YouTube.

На початку липня 2024 року Ростелеком повідомив про «проблеми з роботою YouTube» і попередив, що це вплине на якість відео та швидкість завантаження. Тоді ж депутат Держдуми Алєксандр Хінштейн називав і бажане російській владі сповільнення швидкості YouTube – до 70%. 

У серпні 2024 року російське видання «Верстка» повідомило, що «Вконтакте» (VK) планує розробити єдиний «національний месенджер», який замінить WhatsApp, передбачалось, що він буде створений на основі месенджера «ТамТам» від Mail.Ru Group.

Тоді ж Роскомнадзор оголосив про обмеження доступу на території Росії до месенджера Signal. Відомство пов’язало рішення з «порушенням вимог законодавства з протидії тероризму та екстремізму». 

Водночас в РФ та на окупованих нею територіях України все більше посилюється цензура – політична і військова – та блокування доступу до онлайн медіа. Видання в цілому або сторінки із «небажаними» публікаціями та канали з подачі Роскомнадзора вносять до переліку забороненої інформації як «естремістські» та зобов’язують провайдерів блокувати  до них доступ.

За даними проекту «Роскомсвобода», кількість сайтів, до яких була застосована військова цензура, наразі перевищує 20 тисяч. Ще красномовніша статистика самого Роскомнадзора: за його даними, кількість заблокованих за військовою цензурою матеріалів на квітень 2024 року складала 220 тисяч.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter