З села – до військкомату: як проходить призов на строкову службу у ворожу армію на ТОТ Запоріжчини

Південь
Молоді українці, яких незаконно призвалидо лав Збройних сил РФ на ТОТ Запорізької області, 16.11.2024. Фото з окупаційних пабліків

Перший призов на строкову службу в окупаційну армію РФ, який відбувається на ТОТ Запоріжчини цього року, змусив мешканців захоплених територій вивозити підлітків до родичів у країни Європи.

Росія на окупованих територіях веде агресивну пропаганду служби в збройних силах РФ, заманюючи на контракт великими виплатами. Водночас вишукують по селах молодь призовного віку, яка не має постійної роботи, застосовуючи правило «або працюєш, або – в армію». 

«У сусідньому селі забрали 19-річного хлопця. Він жив з літньою бабусею, то вона тепер плаче, каже, що треба було до тітки в Польщу онука відправляти», – розповіла журналісту ЦЖР мешканка Мелітопольського району. 

Декілька родин серед знайомих цієї жінки саме так і зробили: відправили до родичів у країни Євросоюзу хлопців-старшокласників. Головною причиною називають загрозу опинитися на строковій службі у випадку, якщо діти не вступлять до вищого навчального закладу по закінченню школи і не матимуть права на відстрочку.

У Пологівському районі мешканці сіл обговорюють негласну вказівку гауляйтера ТОТ Запоріжчини Євгена Балицького. Оскільки особиста відповідальність із забезпечення призову покладена на голів окупаційних адміністрацій, то їм «рекомендовано» в першу чергу звертати увагу на молодих людей, які не навчаються і не працевлаштовані офіційно. 

«Ніби повернулися в Радянський Союз: або навчаєшся, або в армію – вбивати людей», – говорить мешканка Пологівського району. 

У селах ближче до лінії фронту молоді майже не залишилося. У школах – по 50 учнів різного віку, але й серед них ведеться активна пропагандистська робота щодо вступу на строкову або контрактну службу в армію РФ або навчання у військових закладах міністерства оборони. У жовтні, наприклад, представники  Росгвардії проводили  в школах окупованої частини області лекції та презентації про військові виші, пропонуючи школярам «розглянути військову кар’єру як один із варіантів свого майбутнього».

Представник Росгвардії проводить в школі на ТОТ Запоріжчини презентацію про військові виші РФ, куди школярам пропонують вступити. Фото: скріншот відео з окупаційних пабліків

Залучення молоді на службу в російській армії відбувається й на інших окупованих територіях. Про початок агресивної мобілізації молоді повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко:

«Однакова схема – примусове «запрошення» прямо з села до військкомату. Потім у військкоматі примушують підписати контракт, погрожуючи «строковою службою» на Далекому Сході та іншими лякалками. Щонайменше 10 хлопців віком від 19 до 22 років за останні десять днів в такій спосіб змушені були укласти контракт». 

За інформацією мешканців окупованої території, перша відправка призовників з Пологівського району відбулася 18 листопада. За заявою Балицького, призовників переправлять у місце розташування з’єднань і військових частин Південного військового округу РФ. Українці проходитимуть службу у військових частинах окупованого Криму, Ростовської області, Краснодарського краю. 

Як повідомляв ЦЖР, 1 жовтня 2024 року РФ розпочала незаконний призов на строкову службу мешканців захопленої частини Запорізької області.

Наприкінці липня 2023 року в російському «Едином государственном реестре юридических лиц» (ЕГРЮЛ) з’явилася інформація про утворення «Федерального казенного учреждения «Военный комиссариат Запорожской области». Гауляйтер Балицький «указом» створив призовні комісії на ТОТ та визначив їхній склад. Також були визначені медзаклади, де призовники проходитимуть медогляди. На голів окупаційних «адміністрацій» покладена особиста відповідальність за забезпечення призову

У 2022 році гауляйтер Запоріжчини Євген Балицький заявляв, що протягом 5 років «ніяких призовів для мешканців Запорізької області не буде». ЦЖР повідомляв, що такі заяви не підкріплені жодними офіційними документами, натомість Росія проводить на нових ТОТ приховану мобілізацію.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.