Огляд найважливіших новин за тиждень, 5 – 11 травня 2025 року, на тимчасово окупованих російськими військами територіях Херсонської, Запорізької областей України та Криму.
Херсонська область
Російські війська дронами знищили школу в селі Дудчани Міловської громади на Херсонщині, про яку писав ЦЖР. Виникла пожежа, яку через постійну загрозу ворожих безпілотників не вдалося швидко загасити — будівля вигоріла вщент.
***
58-річна Лариса Матрос з села Дорнбург Новотроїцької селищної громади Генічеського району Херсонщини заочно визнана винною в державній зраді і колабораційній діяльності. Вона в 2022 році заступила на посаду голови місцевої окупаційної адміністрації, про що не раз писав ЦЖР: наша публікація стала одним із доказів щодо її обвинувачення в суді. Потім росіяни звільнили Ларису Матрос і кинули її на підвал за обвинуваченням у крадіжки тушонки і згущеного молока. В Україні її засудили до довічного ув’язнення з конфіскацією всього майна.

Лариса Матрос, колаборантка
***
56-річний Андрій Штепа на прізвисько «Блютуз» і «Шнира» заочно визнаний винним у колабораційній діяльності. У 2022 році він очолив окупаційну адміністрацію Любимівської селищної громади Каховського району на Херсонщині, переслідував місцевих мешканців, здавав їх російським загарбникам. До цього він жив з продажу самогону і наркотиків. 1 травня Нововоронцовський районний суд виніс йому вирок: 10 років тюрми з конфіскацією майна. Серед доказів сторони обвинувачення були публікації ЦЖР. Штепу ліквідували в грудні 2022 року.
***
50-річна Людмила Ковтун, окупаційна міністерка освіти Херсонської області визнана винною в колабораційній діяльності. Про її призначення писав ЦЖР. 29 квітня Херсонський міський суд виніс їй заочний вирок – десять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
***
Алла Зарубаєва, головна спеціалістка управління Державної міграційної служби України в Херсонській області в 2022 році влаштувалась головною бухгалтеркою до окупаційної «Херсонской топливной компании». Вона допомагала росіянам дерибанити місцеві мережі автозаправок та нафтокомплекс. У травні 2024 року жінку затримали. 28 квітня Херсонський міський суд визнав її винною в колабораційній діяльності. Вирок – п’ять років тюрми з конфіскацією всього майна.
***
46-річний Віталій Гура, посадовець з Нової Каховки, в 2022 році став заступником місцевого гауляйтера, а в 2023 році росіяни підвищили його до посади гауляйтера. Першим про цього колаборанта писав журналіст ЦЖР. 29 квітня Суворовський районний суд Одеси визнав його винним у колабораційній діяльності. Заочний вирок – 9 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією всього майна. В той же день стало відомо, що росіяни кинули Віталія Гуру на підвал за «реабілітацію нацизму» після того як він записав відеопривітання з «Дньом побєди» з лайкою і гучним сміхом у міському Парку слави.

Колаборант Віталій Гура. Скріншот відеопривітання з «Дньом побєди», за яке окупатни кинули його на підвал.
***
58-річна Наталія Десятова в 2022 році незаконно очолила захоплений Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка, згодом допомогла російським загарбникам розграбувати його і втекла. 21 квітня Херсонський міський суд заочно визнав її винною в колабораційній діяльності за ч.6 ст.111-1 КК України.
***
69-річний Микола Барановський з селища Велика Лепетиха Каховського району Херсонщини визнаний винним у колабораційній діяльності. Він у 2022 році очолив незаконно створену російськими загарбниками школу. Барановський – фігурант численних публікацій ЦЖР. 5 травня Нововоронцовський районний суд виніс йому заочний вирок – три роки позбавлення волі.

Микола Барановський, колаборант. Фото: скріншот відео
***
За мілітаризацію дітей на ТОТ Херсонщини слідчі поліції заочно повідомили про підозру керівнику регіонального штабу всеросійського військово-патріотичного юнацького руху «Юнармія», росіянину Серафиму Іванову, про якого писав ЦЖР. Він підозрюється у вчиненні воєнного злочину, а також у глорифікації осіб, які здійснюють збройну агресію проти України із використанням засобів масової інформації (ч.2 ст.28, ч.1 ст.438, ч.3 ст.436-2 КК України).
***
53-річний Сергій Щеглов в 2022 році очолив окупаційне відділення поліції у Каланчаку Скадовського району Херсонщини, викрадав і знущався над людьми. П’ятьох незаконно позбавлених волі жінок він примушував виконувати різні роботи, співати гімн РФ і бив по голові. 2 травня Великоолександрівський суд заочно визнав його винним у порушенні законів і звичаїв війни та колабораційній діяльності. Щеглов – фігурант публікацій ЦЖР.

Сергій Щеглов
***
36-річний Дмитро Колесников з Донецька в 2022 році мобілізувався до Збройних сил РФ і воював проти українців у Херсонській та Донецькій областях. В грудня 2024 року він потрапив у полон ЗСУ. 7 травня Криворізький районний суд Дніпропетровської області визнав його винним у державній зраді і колабораційній діяльності.
***
Роман Пащенко з Донецька у квітні 2022 року вступив до лав Збройних сил РФ і брав участь у бойових діях на боці російських окупантів у Херсонській і Донецькій областях. 7 травня Соснівський районний суд міста Черкаси заочно визнав його винним у державній зраді. Вирок – довічне позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
***
Запорізька область
Росіяни скерували до Південного окружного військового суду у Ростові-на-Дону нову кримінальну справу щодо жителів тимчасово окупованого Бердянська Запорізької області, цивільних полонених – 23-річного Даміана Омельяненка та 27-річного Артура Шашенка. Нині їх обвинувачують у «міжнародному тероризмі» та вбивстві родини колаборантів – Олега та Людмили Бойків.

Даміан Омельяненко, Артур Шашенок та Олексій Макаренко (праворуч) у Південному окружному військовому суді, Ростов-на-Дону, 12.10.2024. Фото: РИА Новости
***
АР Крим та м.Севастополь
За останній рік переслідування жінок в окупованому Криму посилилися. Серед них – журналістки та активістки, учасниці протестів проти російської окупації. На півострові також утримуються жінки, викрадені з Херсонської та Запорізької областей. У списках політв’язнів уже щонайменше 20 жінок.
***
В окупованому Криму російські силовики 5 травня викрали 24-річну Хатідже Буюхчан. Лише згодом рідні дізналися, що дівчину затримали, однак досі невідомо її місце перебування та який вона має юридичний статус.

Хатідже Буюхчан. Фото: facebook.com/zmina.ua
***
Стартувала робота освітньо-інформаційної платформи, яка відкриває доступ до української освіти мешканцям тимчасово окупованого Криму незалежно від місця перебування. Платформа пропонує навчальні та мовні ресурси, інструкції щодо вступу до українських шкіл та ВНЗ.