Відновлення пенсії: як оформити тим, хто перебуває за кордоном

Життя
пенсий
Фото: Главком

Війна, започаткована Росією, змусила багатьох українців виїхати за кордон. Серед них багато пенсіонерів. Деякі з них потребують відновлення пенсійних виплат.

У Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області розповіли, як відновити чи продовжити отримання пенсії за кордоном.

Особи, які в період дії воєнного стану в Україні тимчасово проживають за кордоном та набули тимчасового захисту українців або статусу біженця, можуть подати документи на продовження/відновлення та призначення пенсії.

Пенсіонери, які мешкають за кордоном та мають статус внутрішньо переміщеної особи, отриманий до 24.02.2022, а також отримують пенсію в АТ «Ощадбанк», для продовження виплат (навіть якщо вони не зупинялися) мають проходити фізичну ідентифікацію кожні шість місяців.

Для продовження виплати пенсії необхідно пройти ідентифікацію так:

  • у закордонній дипломатичній установі України отримати документ про посвідчення факту, що фізична особа жива;
  • направити документ разом із заявою (довільної форми) про проходження ідентифікації через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (з використанням коштів кваліфікованого електронного підпису) або рекомендованим поштовим відправленням до територіального органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням на обліку.

Сканована копія документа про посвідчення факту, що фізична особа є живою, яка надсилається разом із заявою через вебпортал, має бути у кольоровому форматі, придатною для сприйняття його змісту: має містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів.

Для поновлення пенсійних виплат особи, які тимчасово проживають за кордоном, можуть у період дії військового стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено або скасовано, надсилати заяву про поновлення пенсії та необхідні для цього документи засобами поштового зв’язку.

Форму заяви про поновлення пенсії наведено у додатку 1 до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.

До заяви додаються:

  • копія документа/документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання/перебування за кордоном (з переказом);
  • оригінал документа про посвідчення факту, що фізична особа жива (з переказом);
    копію паспорта громадянина України.

Копії документів, що додаються до заяви, повинні бути завірені дипломатичним представництвом або консульською установою або нотаріально.

Днем звернення за поновленням пенсії вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця надсилання заяви.

  • Уже у травні у частини українських пенсіонерів автоматично зростуть пенсії. Щоб отримати доплати, потрібно відповідати двом критеріям. Розмір надбавки залежить від віку.