«Кам’янська січ»: Парк селянського протесту

Сюжети

11 квітня 2019 року указом президента в Херсонській області було створено Національний природний парк «Кам’янська січ», до якого увійшли 12 тис. га земель у прибережній зоні Дніпра. Разом з червонокнижними рослинами у охоронну зону парку увійшла й територія навколишніх сіл Бериславського району. 10 тис. селян, які переважно живуть за рахунок сільського господарства, оптимізму науковців не розділяють.

Бериславщина, як і решта Херсонської області, є дотаційним регіоном, а велика відстань до найближчого великого міста унеможливлює трудову міграцію. Ці фактори призвели до того, що єдиним джерелом заробітків для селян залишаються домашнє господарство та фермерство.

Тому селяни виступають проти створення Національного парку. Їх підтримують і деякі політики. Натомість, науковці стверджують, що парк принесе податкові надходження до бюджету громади, створить умови для розвитку туризму та робочі місця.

У березні 2019 року, ще до підписання указу президента, селяни провели низку акцій, навіть блокували рух на трасі обласного значення. Новий голова Херсонської ОДА Юрій Гусев готовий йти на компроміс, та залагодити справу так, щоб задоволеними залишились обидві сторони конфлікту.

Однак селяни головною загрозою їх відносному добробуту вбачають не науковців. На думку місцевих мешканців, за масивними наділами землі завжди слідують такі ж великі інтереси цю землю привласнити.

Втім Національний парк вже створено. Селяни наголошують, що готові йти на співпрацю та домовлятись – головне щоб межі парку не порушували звичного їм укладу життя. А поки що погрожують перекривати дорогу, аби їх почули.

Сюжет Петра Коберника, Центр журналістських розслідувань: