Бери аусвайс – або вмирай. Окупаційні органи на Запоріжчині примушують українців отримувати паспорти РФ

Новини
паспорта
Фото: Александр Река/ТАСС

Без російського паспорта вже неможливо отримати деякі соціальні виплати, якими РФ як окупуюча держава зобов’язана забезпечувати населення окупованої території,  працювати в бюджетних і комунальних структурах. У планах загарбників «паспортизувати» мешканців захоплених територій якнайшвидше.

Жителі окупованої Запоріжчини розповіли Центру журналістських розслідувань, що не збирались добровільно брати російські паспорти, однак зараз окупаційна влада штучно створює умови, за яких отримання аусвайса стає крайньою необхідністю для виживання. 

«Дотепер я не планувала отримувати паспорт РФ, бо по-перше, це гидко, а по-друге, незаконно. Жила на заощадження, не отримувала соцдопомогу від окупантів,  старалася взагалі поменше взаємодіяти з їхніми «органами влади». Але окупація продовжується, а я все частіше чую про необхідність отримувати їхній паспорт. До прикладу, знайомій в «центрі зайнятості» сказали, що отримувати допомогу з безробіття тепер можуть лише ті, в кого є паспорт РФ», – розповідає  мешканка Мелітополя.

Окупаційні установи соціального захисту населення дійсно з січня 2023 року почали повідомляти мешканцям окупованих територій про необхідність мати паспорт РФ для отримання деяких соціальних виплат.

Паспорт країни-агресора вимагають для отримання щомісячної допомоги у зв’язку із народженням і вихованням дитини, що складає до 11 295 рублів на місяць. Також без паспорта РФ неможливо отримати допомогу з безробіття, сума якої – від 1 500 до 12 792 рублів.

Тільки за наявності окупаційного аусвайса можна оформити так званий «материнский капитал».

Окупаційне «ГИБДД» повідомляє, що для реєстрації транспортного засобу та заміни водійського посвідчення необхідно бути власником паспорта РФ.

Автомобільний номер РФ із кодом «185», присвоєний Росією окупованій території Запорізької області. Фото: «МВД Запорожской области»

Підприємці, які вирішили вести бізнес на окупованій території, зможуть обійтися без паспорта РФ до 30 червня 2023 року, поки діє «перехідний період». Саме до цієї дати Федеральна податкова служба вимагає від ФОПів з окупованого півдня і сходу зареєструватись індивідуальними підприємцями у російській юрисдикції

«Однак  на семінарі, який організувала «податкова», нам рекомендували якнайшвидше отримати російський паспорт, мовляв, вести бізнес буде значно легше», – розповідає ЦЖР жителька одного з окупованих міст.

За словами мелітопольців, паспортизація йде поступово, але невпинно. Найпершими примусово зробили «громадянами РФ» комунальників. У працівників таких підприємств як «Водоканал» чи «Таврия-Энерго» просто зібрали заяви і документи, необхідні для отримання паспорта.

Примусової паспортизації некваліфікованих робітників підприємств чи співробітників приватних компаній поки ще немає. Але хвиля примусу уже дісталась бюджетників – працівників установ освіти та медицини.

«Я працюю фрезерувальником на невеликому підприємстві, і поки що начальство мовчить про паспорт. А от дружина – медпрацівниця, то їм повідомили, що треба поквапитися. Мовляв, до 1 березня всі мають бути з паспортами РФ. І вона, мабуть, погодиться, бо лікарів може і не звільнять, адже їх і так небагато, а от медсестрам і санітаркам вибору не даватимуть. Або отримуєш паспорт і працюєш, або звільняйся. А як звільнятися? У нас з дружиною на утриманні літні батьки, які не погоджуються на виїзд, тому ми й залишилися в окупації», – розповідає мешканець окупованого міста.

За даними окупаційних ЗМІ, мешканці окупованої частини Запорізької області отримали 100 тисяч паспортів. Перевірити цю інформацію наразі немає можливості.

Україна і країни, що сповідують політику невизнання анексії Росією українських територій, не визнають паспорти та інші документи, видані окупаційними органами влади в окупованих регіонах. Україна не вважає злочином отримання подібних аусвайсів своїми громадянами, якщо це було зроблено не добровільно, а з примусу і у випадку крайньої необхідності.

Однак добровільне отримання громадянства і паспорта РФ з метою займати якусь посаду в окупаційних органах, для співпраці чи сприяння окупаційній владі є колабораційною діяльністю, за яку передбачена кримінальна відповідальність. 

При цьому слід пам’ятати, що для Росії отримання паспорта РФ з примусу чи добровільно однаково означає набуття її громадянства, що передбачає отримання не лише прав, а й обов’язків. Відтак  жителів окупованих територій можуть призвати або мобілізувати до російської армії і змусити воювати проти України.

Матеріал створений ІА Центр журналістських розслідувань у партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.