Скасування ВЕЗ «Крим»: що зміниться для громадян України і їхнього бізнесу

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська), випуск від 25 травня 2021 року.

У цьому випуску говоримо про зареєстрований 18 травня у Верховній Раді законопроєкт про скасування закону «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», ініційований народним депутатом Рустемом Умєровим і підтриманий представниками фракцій «ГОЛОС», «Слуга народу» і «Європейська солідарність».

ЦЖР присвятив багато розслідувань, статей, новин необхідності скасування закону про вільну економічну зону «Крим», який дискримінував громадян України, що мешкають у Криму і Севастополі, наділивши їх статусом нерезидента, тобто, по суті іноземця, позбавив прав і наділив принизливими обмеженнями: від перетину адмінмежі з Кримом, до облаштування переселенців на вільній території.

З іншого боку, завдяки цьому закону українські олігархи змогли продовжити свій бізнес на півострові, чим дуже допомогли російським окупантам утримувати Крим: Москва не особливо переймалась, чим годувати зростаючу армію військових і чиновників – українські фури гнали їм харчі і все необхідне, поки Росія облаштовувала на півострові гігантську військову базу. Фури зупинила Громадянська блокада, але підприємства українських бізнесменів і політиків продовжують поповнювати бюджети окупантів.

Але важливо не тільки скасувати цей ганебний закон – важливо внести у законодавство норми, які поновлять порушені ним права громадян, які нарешті врегулюють економічні відносини з тимчасово окупованою територією і підсилять кримські санкції західних партнерів, дію яких режим ВЕЗ підривав. Але напочатку нагадаємо хронологію прийняття і спроб скасування ВЕЗ «Крим» у сюжеті ЦЖР.

Про скасування закону про ВЕЗ «Крим» і прийняття натомість змін до законів, які відновлять українським громадянам з Криму порушені права і врегулюють економічні відносини з ТОТ говоримо з експертами Ольгою КУРИШКО, координаторкою і юристкою ГО «КримSOS» та Андрієм КЛИМЕНКОМ, керівником Інституту Чорноморських стратегічних досліджень.

***

Відеоблог кореспондента ЦЖР Микити Панасенка із черговою розвідкою використання коштів бюджетної програми на компенсацію майна, зруйнованого чи пошкодженого внаслідок збройної агресії Росії проти України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine