Сховища для мільйонів. Хто ремонтує укриття у Херсоні

ВНБ

«Питання національної безпеки» з Валентиною Самар (проект Центру журналістських розслідувань), випуск від 21 вересня 2023 року.

У цьому випуску будемо розслідувати закупівлі робіт з ремонту укриттів у Херсоні. У місті, яке безперервно обстрілюють рашисти із усіх видів озброєнь, і мешканці якого дуже потребують надійних сховищ та укриттів захисту цивільного населення.

На червневому засіданні РНБО була визнана незадовільною робота із забезпечення готовності укриттів у низці областей і міст, серед яких – і Херсон. Указ президента, яким введено в дію обов’язкове для виконання рішення РНБО передбачав приведення у належний стан наявних укриттів до 25 липня та забезпечення цілодобового та безперешкодного доступ до них. Також місцева влада мала надати онлайн-доступ населенню до інформації про наявні захисні споруди цивільного захисту, створити кол-центри для прийому, обробки та оперативного реагування на звернення громадян, розробити електронні мапи укриттів, чат-боти та інші інформаційні ресурси.

Всього цього на сайті Херсонської МВА ЦЖР не знайшов, тому надіслав інформаційний запит до керівника відділу цивільного захисту Херсонської міськради Горіна Олександра Васильовича, який безпосередньо відповідає за захист цивільного населення, стан укриттів і закупівлі робіт на їхній ремонт. За кілька днів ЦЖР отримав переліки захисних споруд, найпростіших укриттів, а також залізобетонних конструкцій та гібеонів на вулицях міста. А на сайті Херсонської міськради з’явилась онлайн карта усіх видів укриттів, яка продовжує поповнюватись і яку вже подивились більше 9 тисяч херсонців.

Всі отримані переліки наші херсонські колеги опублікують на оновленому сайті медіацентру IPC-Південь. Однак у цій історії з херсонськими укриттями є інший бік – закупівлі робіт з їхнього ремонту, який ЦЖР розслідував разом із нашим херсонським кореспондентом Петром Коберником.

При цьому урядова постанова №1178 дозволяє замовникам робіт обходити тендерні закупівлі і підписути договори будь з ким. То як громадськості і медіа контролювати використання коштів і чи є правові важелі впливу — інтерв’ю з Оксаною Максименюк, адвокаткою, юристкою ІРРП.