Допомога Україні від партнерів впала до рекордно низького рівня з січня 2022 року

Війна

Динаміка підтримки України сповільнилася, виділена від партнерів допомога в період із серпня по жовтень 2023 року досягла нового мінімуму, впавши майже на 90% порівняно з тим самим періодом минулого року.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Кільським інститутом світової економіки.

У період із серпня по жовтень 2023 року спостерігалося різке скорочення обсягу новонаданої допомоги, причому вартість нових пакетів склала лише 2,11 мільярда євро, що на 87 відсотків менше порівняно з тим самим періодом 2022 року та є найнижчим показником із січня 2022 року.

Зазначається, що зараз Україна все більше покладається на допомогу США, Німеччини, країн Північної та Східної Європи, які продовжують надавати як фінансову допомогу, так і важливе озброєння, зокрема винищувачі F-16.

Аналітики Ukraine Support Tracker, який охоплює зобов’язання країн за період до 31 жовтня 2023 року зазначають, що прогнозувати щось поки не має сенсу, оскільки найбільше незавершене зобов’язання — надання Україні допомоги від Європейського Союзу — ще остаточно не затверджено, а допомога з боку США скорочується.

Зазначається, що з 42 країн-донорів лише 20 надали нові пакети допомоги за останні 3 місяці, що є найменшою їхньою активністю з початку війни.

ЄС і США, за словами аналітиків, також взяли на себе небагато нових зобов’язань.

Директор дослідницького центру Кільського інституту Крістоф Требеш заявив, що ці цифри лише «підтверджують враження про більш невпевнену позицію» партнерів України в останні місяці, а враховуючи невизначеність щодо подальшої допомоги від США, Україні «залишається лише сподіватися», що ЄС зрештою ухвалить свій давно обіцяний пакет допомоги на 50 мільярдів євро.

«Подальша відстрочка однозначно зміцнить позиції Путіна», — зазначив він.

Дослідники зазначають, що основною групою активних партнерів України залишилися такі європейські країни, як Хорватія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Швеція та Швейцарія, а також країни НАТО, такі як Канада та Велика Британія. Крім того, Україна може покладатися на великі раніше обіцяні багаторічні програми, на які зараз припадає більшість фактично наданої допомоги. Зокрема, Данія, Німеччина та Норвегія надали 1,2 мільярда євро, 1 мільярд євро та 662 мільйони євро військової допомоги відповідно за останні 3 місяці в рамках своїх попередніх багаторічних програм.

У рамках роботи Конференції Оборонних Індустрій DFNC1: US Edition Україна і США підписали меморандум про спільне виробництво зброї та обмін технічними даними. У 2024 році Україна виділить безпрецедентний бюджет на розвиток оборонного виробництва.

Білий дім оголосив про зміцнення співпраці між оборонно-промисловими базами США та України та спільне виробництво.

США оголосили про надання Україні чергового пакета військової допомоги на суму $175 млн. У Пентагоні опублікували вміст пакета військової допомоги.

Палата представників Конгресу США проголосувала за виділення Україні 300 мільйонів доларів на підтримку України. Ці кошти були вилучені з проєкту оборонного бюджету США.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter