Прокуратура відкрила провадження за фактом жорстокого поводження з українськими військовополоненими на харківському напрямку

Війна
Окупанти знущаються над українськими військовополоненими на харсківському напрямку. Фото: facebook.com/prokuraturakharkiv

Прокурори розпочали досудове розслідування через жорстоке поводження російських окупантів із українськими військовополоненими на харківському напрямку. Це було зафіксовано на відео, опубліковане у соціальних мережах.

Провадження відкрите за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч.1 ст.438 КК України), повідомляє Харківська обласна прокуратура.

«Під час моніторингу соціальних мереж, прокурори виявили відео, на якому зафіксовано жорстоке поводження з українськими військовими з боку окупантів на харківському напрямку. На відео видно, як російські військові завдають українським бійцям тілесних ушкоджень, а також імітують страту шляхом пострілу з автоматичної зброї біля голови одного з військовополонених. Крім того, на відеоролику окупанти застосовують до українських оборонців психологічний тиск, змушуючи співати гімн СРСР», – йдеться у повідомленні.

Як вказали у прокуратурі, такі дії є порушенням Женевських конвенцій, згідно з якими військовополонені мають право на гуманне ставлення.

Зараз вживаються заходи, спрямовані на встановлення потерпілих та військовослужбовців ЗС РФ. Досудове розслідування здійснює Управління СБУ в Харківській області.

Окупанти знущаються над українськими військовополоненими на харсківському напрямку. Фото: facebook.com/prokuraturakharkiv

У свою чергу, уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся з офіційними листами до Міжнародного комітету Червоного Хреста та ООН, аби вони задокументували факт знущання російських військових з українських військовополонених, зафіксований на відео у соцмережах.

«На відео зафіксовані побиття, приниження, погрози, імітація розстрілу. На жаль, таке поводження з українськими військовополоненими – не виняток з правил, а звична тактика для окупантів. Такі дії є порушенням Женевських конвенцій, згідно з якими військовополонені мають право на гуманне ставлення», – заявив Лубінець.

Він наголосив, що цей випадок повинен бути зафіксований як черговий доказ порушення міжнародного гуманітарного права Російською Федерацією.

«Це стане черговим доповненням доказової бази для майбутнього трибуналу над злочинцями… Росія не дотримується жодних правил ведення війни й абсолютно не соромиться демонструвати свої жорстокі й антилюдяні дії!», – вказав омбудсмен.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові: план бліцкрігу – захопити Київ за два-три дні – провалився, російська армія відступила від столиці, зазнала нищівної поразки на Харківському напрямку, у листопаді 2022 року ЗСУ звільнили Херсон і правобережжя області. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України. 

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter