Російська ракета Х-101, яка зруйнувала будівлю «Охматдиту» у Києві, містила західні компоненти – Financial Times

Війна
Російська ракета Х-101, яка потрапила до дитячої лікарні «Охматдит» у Києві, 08.07.2024
Російська ракета Х-101, яка потрапила до дитячої лікарні «Охматдит» у Києві, 08.07.2024. Фото: Bellingcat

Російська ракета, яка зруйнувала будівлю на території київської дитячої лікарні “Охматдит”, базується на компонентах західного виробництва, стверджують експерти та українські посадовці, що свідчить про успіх Кремля в обході санкцій.

Про це повідомляє газета Financial Times.

Знята на камеру за секунду до того, як вона влучила в онкологічну лікарню в понеділок, Х-101 є однією з найсучасніших крилатих ракет Росії і має вирішальне значення для посилення її кампанії повітряних ударів по Україні.

Росія виробляє майже у вісім разів більше Х-101, ніж до повномасштабного вторгнення у 2022 році – і все ще залежить від запчастин із західних країн, зокрема, США.

“Західні технології дозволяють їм будувати ці розумніші ракети, які дозволяють їхнім терористичним атакам проходити повз нашу слабку протиповітряну оборону”, – сказала Олена Білоусова, провідний науковий співробітник з питань санкцій в Інституті KSE в Києві.

Два компоненти були марковані як вироблені швейцарською компанією STMicroelectronics зі штаб-квартирою в Швейцарії, а решта – американськими виробниками мікросхем, включаючи Texas Instruments, Analog Devices та Intel.

Усі товари призначені, головним чином, для цивільних цілей, причому деякі з них досить старі.

Аналіз російських документів, проведений Financial Times, показує, як російські компанії у 2023 році змогли отримати деталі, ідентичні тим, що були використані в січневому Х-101, просто купивши їх на відкритому ринку та імпортувавши через Китай.

Хоча в російських документах зазначено, що деталі були виготовлені західними виробниками, всі вони вказані як такі, що були виготовлені в Китаї, Малайзії, Філіппінах, Тайвані або Таїланді.

Аналіз одного уламка, швидше за все, недооцінює ступінь залежності Росії від іноземного виробництва. Згідно з аналізом Офісу Президента України, наданим FT, укомплектований Х-101 може містити понад 50 різних деталей іноземного виробництва.