Застосування військами РФ балістичної ракети для атаки на Дніпро 21 листопада слід розглядати як частину російської політики так званих «червоних ліній» і спробу вплинути на майбутню адміністрацію президента США Дональда Трампа.
Про це в інтервʼю Центру журналістських розслідувань заявив Олександр Краєв, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма», старший викладач кафедри міжнародних відносин Києво-Могилянської академії.
На його думку, росіяни самі собі створили міф, що американські ракети ATACMS по факту свого застосування Україною будуть чимось відрізнятися від усіх попередніх зразків озброєння. Адже західні ракети Україна застосовувала і раніше, впродовж усієї великої війни. Сили оборони неодноразово били ними по базах РФ у Криму, який РФ 10 років вважає своїм, по Курщині, Брянщині і Білгородщині – і відповіді на це не було.
«Росіяни інформаційно підводили до того, що ATACMS вони вже точно пробачити не можуть. Це точно межа дозволеного, саме та, боже збав, червона лінія, яку вони точно не дадуть перейти. Мовляв, Storm Shadow це одне, HIMARS інше, а ось на ATACMS вони точно будуть реагувати» – сказав Олександр Краєв.
На його думку, «червоні лінії», якими РФ погрожує світу, – це перевірка межі дозволеного: в який момент і на якому саме аргументі Захід злякається і стане податливим. Це одна зі складових російської зовнішньої політики.
Олександр Краєв вважає, що удар по Дніпру слід розглядати також в контексті виборів у США. У росіян були очікування, що з Трампом буде простіше домовитись. Проте авторитетні західні ЗМІ писали про те, що передача в Україні ATACMS і надання дозволу на удари вглиб території Росії були узгоджені з Трампом і що, фактично, це частина його майбутньої політики.
«На мою думку, багато в чому реакція росіян була спровокована ще й цим. Вони намагаються не стільки повпливати на поточну адміністрацію Байдена, скільки показати майбутній адміністрації Трампа, що вони не жартують, серйозно налаштовані і будуть реагувати. Така собі індивідуальна робота на дуже конкретних американських політиків» – наголосив Олександр Краєв.
При цьому він поставив під сумнів вірогідність ядерної відповіді на подальші удари Сил оборони по території Росії, адже загроза застосування ядерки для Кремля набагато вигідніша і зручніша, ніж саме застосування ядерки: «Захід продовжує вірити російським погрозам застосувати ядерну зброю. А тому Росія досі має важелі тиску на Захід. Особливо в контексті можливих переговорів, про які всі говорять».
- Як повідомляв ЦЖР, 21 листопада Росія застосувала для удару по Дніпру балістичну ракету, яка нібито поцілила у приміщення заводу «Південмаш». Військові аналітики пишуть, що застосування ймовірно ракетної системи «Рубеж» було скоріше демонстративною репетицією ядерного удару. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія застосувала міжконтинентальну балістичну ракету (МБР), але яку саме – не відомо, бо ще триває експертиза. Ввечері того ж дня у відеозверненні російський диктатор Владімір Путін повідомив, що РФ застосувала нову балістичну ракету середньої дальності «Орешник». За його словами, це були бойові випробування нової ракети і відповідь на удари України американською і британською зброєю по РФ.