У Військовій службі правопорядку ЗСУ створено Управління документування воєнних злочинів в умовах бойових дій

Війна
Шеврон Військової служби правопорядку ЗСУ. Фото: armyinform.com.ua

Міністр оборони України Михайло Федоров 16 травня підписав спільну з Головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським директиву щодо створення у структурі Військової служби правопорядку ЗСУ Управління документування порушень права збройних конфліктів, вчинених в умовах бойових дій.

Про це повідомив у мережі Х Гюндуз Мамедов, правознавець, заступник Генерального прокурора (2019–2021).

Йдеться про новий етап розвитку системи документування воєнних злочинів там, де немає доступу у правоохоронців, пояснив правознавець.

Основним завданням Управління стане координація процесу збору та обробки інформації і матеріалів, отриманих безпосередньо в районах бойових дій, для їх подальшого використання розвідкою, у кримінальних провадженнях, а також з метою превенції порушень права збройних конфліктів.

«Фактично Україна вперше в світі формує таку унікальну модель. Вона враховує досвід держав-членів НАТО, де наголошується на важливості ролі військовослужбовців як перших, хто може отримати доступ до доказів у зоні бойових дій. Водночас українська модель буде повністю адаптована до реалій повномасштабної війни та необхідності документування ймовірних злочинів у режимі реального часу», – наголосив Мамедов.

За створенням Управління стоїть велика робота, результатом якої стало рішення про інтегрування у бойові системи Збройних Сил України автоматизованого алгоритму збереження та обробки інформації з передової.

15 травня Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський підписав наказ щодо посилення фіксації злочинів російських військовослужбовців та внесення інформації про них у систему «Інтеграційна платформа Дельта». За його словами, всі зібрані свідчення стануть доказовою базою в міжнародному суді.

«Російський агресор системно порушує правила ведення війни. Щодня окупанти вчиняють злочини проти українських військовослужбовців і цивільного населення: обстрілюють цивільну інфраструктуру, застосовують терор, катування та страти. Ми повинні фіксувати інформацію про кожен воєнний злочин. Про кожен факт. Про кожен доказ», — повідомив Сирський.

Він додав, що у структурі Військової служби правопорядку ЗСУ буде створено відповідне управління документування порушень права збройних конфліктів.

Нагадаємо:

  • 15 травня 2026 року Комітет міністрів Ради Європи на засіданні у Кишиневі затвердив розширену часткову угоду про Керівний комітет Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.
  • 15 травня Європейська комісія від імені Європейського Союзу приєдналася до розширеної часткової угоди Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України – документа, що визначає інституційні, фінансові та адміністративні умови діяльності майбутнього органу судочинства.