Новофедорівка першою відчула на собі потужність української «бавовни»: 9 серпня ЗСУ успішно атакували російську авіабазу «Саки” і поклали край балачкам про здатність окупантів убезпечити свої військові обʼєкти в Криму від української зброї. Однак у Сакському районі і в оточеній ним Євпаторії (Кезлев) чимало інших місць, які потребують точкового втручання наших ракетних військ і артилерії. Про них і поговоримо, рухаючись кримським узбережжям далі на південь від Новоозерного, про яке йшлося у минулому огляді.
Серію матеріалів про російські об’єкти у Криму, які є потенційними легальними військовими цілями для ЗСУ, ми адресуємо цивільному населенню – нашим громадянам у АРК і Севастополі, аби вони могли убезпечити себе і триматись від них подалі.
Зенітно-ракетні комплекси
12-й зенітний ракетний полк російські окупанти сформували на базі захопленої у 2014-му році 174-ї зенітної ракетної бригади ППО повітряних сил України. Зараз у полку – два дивізіони ЗРК С-400. Штаб полку знаходиться у Севастополі, а один з дивізіонів – у м. Євпаторія. Власне ж обладнані позиції дивізіону (координати 45.218811, 33.260546) розташовані точно посередині трикутника між селами Уютне (Отар-Мойнак), Ромашкіне (Сокур-Кую) і Молочне (Терекли-Конрат).
19 серпня Центр журналістських розслідувань опублікував фото батареї С-300, зроблене нашими читачами із Криму у кінці липня біля села Молочне. Місцеві мешканці 19 серпня повідомили про запуски ракет, сфотографувавши їх у небі над селом Уютним. Ймовірно, що спрацював саме той С-300, що був виявлений біля Молочного.
29 серпня ресурс The Warzone опублікував супутниковий знімок нових тимчасових необладнаних позицій батареї, яку він назвав С-400 (координати 45.180512, 33.232538) поблизу села Молочне, неподалік від пляжу.
Таким чином були геолоковані фото кримських курортників на фоні пускової установки ЗРК С-400 біля села Молочне, на які 21 серпня звернув увагу в своєму твіттері дослідник Benjamin Pittet.
Ще одна локація, на якій помітні позиції для ЗРК (координати 45.256797, 33.151772), знаходиться поблизу села Хуторок (Аджи-Байчи). Станом на 2019 рік позиції виглядають занедбаними, але ніхто не заважає окупантам «оживити» їх.
Космос
Неможливо уявити чорноморське узбережжя за Євпаторією без характерних силуетів тарілок космічного спостереження, що належать Національному центру управління та випробувань космічних засобів (у минулому — Євпаторійський центр далекого космічного зв’язку). Як і все інше українське майно, він був захоплений РФ у 2014 році.
Гігантський радіотелескоп РТ-70 (координати 45.189351, 33.187516) у селі Молочне, вдвоє менший РТ-32 (координати 45.1704173, 33.2503159) в Заозерному (Яли-Мойнак), а також дві двадцятипʼятиметрові антени КТНА-200 і дві збірки по 8 радіодзеркал діаметром 16 метрів – приймальна станція АДУ 1000 (координати 45.220945, 33.166315) – у селі Вітіне (Аїрча).
Все це унікальне обладнання було захоплене росіянами і включене в структуру військ повітряно-космічної оборони РФ. Тепер там діє Станція контролю космічного простору – до старих, але дієвих «тарілок» додали новітню електроніку. За допомогою чотирьох подібних станцій росіяни контролюють навколоземний простір на відстані до 36 тисяч км від Землі.
Україна в 2020 році подавала в ООН протест проти мілітаризації цивільних космічних об’єктів в окупованому Криму. Але демілітаризувати їх доведеться ЗСУ, а не ООН.
Радіотехніка
Очі окупантів, що спостерігають за небом – антени радарів вже знайомого нам за Тарханкутом 3-го радіотехнічного полку у складі радіотехнічних військ повітряно-космічних сил РФ стирчать на півдорозі між Євпаторією і Уютним, праворуч від траси (координати 45.201455, 33.320367).
У 2016-му році користувач ЖЖ starcom68 роздивився там РЛС чергового режиму 5Н84А «Оборона-14», що виявляє обʼєкти на відстані до 400 км і на висоті до 30 км, і всевисотний виявник 96Л6Е комплексів С-300/С-400 на шасі МЗКТ-7930.
І знову ж таки, як свідчать супутникові знімки, за останні кілька років тут виріс радіопрозорий купол – тобто, додано нове обладнання. А українські постачальники бавовни завжди радіють, коли ціль групова і скупчена в одному місці.
Авіація
Євпаторійський авіаційний ремонтний завод (координати 45.216840, 33.391032) використовується окупантами для ремонту російської військової авіації, а отже, є цілком легітимною ціллю.
Крім того, на території біля злітно-посадкової смуги аеродрому російські окупанти влаштували базу накопичення військової техніки (координати 45.219446, 33.375871), і її супутникові знімки за кілька днів до повномасштабного вторгнення РФ облетіли світ.
Як завжди, залишимо українській розвідці вирішувати, чи є там техніка зараз.
Поруч, в Авіамістечку – пункт постійної дислокації 68-го Інженерно-саперного батальйону ЧФ РФ (координати 45.212349, 33.376032). Казарми, штаб, техніка – все тут.
Про Новофедорівку всі вже чули, але поза тим, згадати її варто.
Там знаходиться аеродром з комплексом НИТКА для тренування пілотів палубної авіації – досить сумнівної цінності, бо єдиний російський авіаносний крейсер «Адмірал Кузнецов» вже кілька років стоїть в ремонті без притомних перспектив повернутися в стрій. Крім цього там базується 43-й окремий морський штурмовий Севастопольський Червонопрапорний ордена Кутузова авіаційний полк морської авіації ЧФ.
Бавовна тут вже сталася і забрала в полку до 20 літаків і гелікоптерів, а в Росії – мішок самовпевненості.
Склади
Військові склади (координати 45.320884, 33.658749) розташовані на північ від села Наумівка (Бузул-Джанкой) Сакського району. Там все як треба – обваловки, КПП, охоронна зона. Що характерно, заховані ці склади серед численних піщаних карʼєрів і з висоти пташиного польоту виглядають як ще один карʼєр. Якщо не придивлятися, звісно. Гарна задумка радянських фортифікаторів, як для тих часів, але від ракет це не допоможе.
До речі, недалеко звідти, на південь від Наумівки, розташована Західно-Кримська мобільна газотурбінна електростанція (координати 45.289911, 33.653615). Просто нагадуємо на випадок, якщо буде треба влаштувати локальний «конец света».
Небезпека
Мешканцям Наумівки варто знати, що їхні хати не потраплять під українські ракети, проте детонація вмісту складів може спричинити розліт боєприпасів, які там зберігаються, і тоді селу може стати непереливки. Тож краще переїхати подалі від небезпечного сусідства.
Мешканцям багатоповерхівок в євпаторійському Авіамістечку теж варто замислитись про тимчасову зміну місця проживання.
Обʼєкти космічного спостереження в Вітіному, Заозерному і Молочному розташовані безпосередньо в населених пунктах, і їхнім цивільним сусідам може бути дуже дискомфортно від роботи українських ракетників і артилеристів.
Що ж стосується зенітно-ракетних комплексів поряд із пляжем біля села Молочне, то пляжів за Євпаторією повно, і якщо туристи обирають саме ту ділянку пляжу, де можна пофоткатись поруч із легітимною ціллю – то ця безтурботність може ім дорого стати.
Мешканцям Новофедорівки нічого пояснювати не треба – бавовна все сказала сама за себе, а якщо хтось не зрозумів – це вже його відповідальність.
OSINT-розслідувач Іраклі Комахідзе опублікував «Повний перелік пожежонебезпечних об’єктів Криму», де ви знайдете усі військові об’єкти рф у Криму, які апріорі є легітимними військовими цілями для ЗС України. Ми ж постараємось розповісти і за можливості – показати, де саме вони знаходяться і як виглядають.