Неповнолітніх українців необхідно випускати з Криму без перешкод – правозахисники

Правозахисники вважають, що неповнолітніх українців повинні випускати з Криму без перешкод, для чого необхідно внести зміни до постанови Кабміну №367, яка забороняє перетин адмінкордону з окупованих півостровом громадянам України, які не досягли 16 років, без документа дитини про виїзд за кордон.

Про це йдеться в заяві Кримської правозахисної групи (КПГ), передає Центр журналістських розслідувань.

«Чинне нормативне регулювання порядку в’їзду до Криму і виїзду з нього в порушення положень ст.24 Конституції України позбавляє батьків, їхніх дітей, а також інших громадян України, які постійно проживають на території Криму, права на свободу пересування по території України (ч.1 ст .33 Конституції України) і повернення на місце проживання», – зазначають правозахисники.

Як повідомляється, 5 серпня КПГ зафіксувала факт затримання співробітниками Держприкордонслужби на контрольному пункті в’їзду-виїзду «Чонгар» неповнолітньої громадянки України разом з її бабусею при спробі виїзду з окупованої території Криму.

За інформацією бабусі, у неї забрали паспорт і свідоцтво про народження дитини, при цьому заявили, що будуть складати адміністративний протокол. «Складання адмінпротоколу прикордонники аргументували тим, що у дитини є документ про виїзд за кордон, у якого закінчився термін дії. При цьому дитина три тижні тому в’їхав до Криму без проблем», – повідомила вона правозахисникам.

Через 40 хвилин очікування у дівчинки погіршилося самопочуття, тому що температура повітря на вулиці була близько 40 градусів Цельсія. Батьки дитини, які перебували за межами пункту пропуску на підконтрольній Україні території, звернулися зі скаргою на поведінку прикордонників по телефону «гарячої лінії» Держприкордонслужби України. Вони отримали роз’яснення, що протокол, про який заявляли раніше, складати не будуть і повідомили, що дитину разом з бабусею затримали «для бесіди».

«Приблизно через 20 хвилин після звернення батьків дитини в ЗМІ і дзвінка на «гарячу лінію» Прикордонслужби кримчанку з дитиною пропустили на підконтрольну Україні територію», – повідомили в КПГ.

Спікер Азово-Чорноморського регіонального управління Держприкордонслужби Максим Сорока, до якого звернулися правозахисники, нагадав, що дії прикордонників регламентовані постановою КМУ № 367, яке забороняє в’їзд/виїзд на/з території окупованого Криму неповнолітнім громадянам України без документа дитини про виїзд за кордон. Однак за його словами, рішення про виїзд дітей з Криму тільки за українськими свідоцтвами про народження приймаються в індивідуальному порядку в кожному окремому випадку.

Як вважають експерти КПГ, постанова уряду №367, на яке посилаються в Держприкордонслужбі, суперечить українському законодавству і призводить до дискримінаційноъ практики. У зв’язку з цим раніше правозахисники вже рекомендували українському урядові внести зміни до нормативно-правових актів України для усунення дискримінації щодо громадян України, які не досягли 16-річного віку, і їх права на свободу пересування по території України.

Нагадаємо, 4 червня 2015 року постановою КМУ №367 було затверджено Порядок в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території Криму. У Держприкордонслужбі пояснили, що згідно з документом, при перетині адмінкордону з Кримом щодо громадян України, які досягли 16-річного віку діє порядок, передбачений правилами перетину державного кордону громадянами України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р №57. Саме тому для подорожі дітям необхідно мати проїзний документ дитини або паспорт громадянина України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine