Лист Януковича потрібен був РФ для обгрунтування агресії в Криму на Радбезі ООН – Сергєєв

Влада

Звернення екс-президента України Віктора Януковича, направлене 1 березня 2014 року російському президенту Володимиру Путіну з проханням використовувати Збройні сили РФ на території України, потрібне було Росії для обгрунтування своєї агресії в Криму на засіданні Ради безпеки ООН.

Про це заявив колишній постійний представник України в ООН Юрій Сергєєв, виступаючи як свідок у вівторок на засіданні Оболонського райсуду Києва у справі про держзраду Януковича, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію видання Українська правда.

За його словами, на засіданнях Радбезу ООН 28 лютого і 1 березня 2014 року представник Росії Віталій Чуркін аргументував вторгнення РФ до Криму «держпереворотом в Україні, який загрожує життю росіян в Криму».

Однак, підкреслив Сергєєв, Росії для виправдання інтервенції цього було недостатньо. Не вистачало прохання про допомогу від представників влади самої України. Спочатку вони спробували скористатися закликом про введення військ РФ від призначеного Росією «прем’єр-міністра Криму» Сергія Аксьонова. Але члени Радбезу не сприйняли його як фігуру, уповноважену приймати такі рішення від імені країни.

Після цього, продовжив колишній дипломат, Росія скликала на 3 березня ще одне засідання РБ ООН. На ньому Чуркін вже зачитав відомий лист нібито чинного президента України Віктора Януковича, в якому той просить РФ ввести в Україну війська для придушення «державного перевороту». У той же день делегація РФ надала цьому листу статус офіційного документа Радбезу ООН, і Рада з цим погодилась.

«Для РФ, для пояснення її інтервенції, агресії не вистачало цієї ланки (визнання листа Януковича документом СБ ООН – ред.), і цю ланку було використано для того, щоб створити уявлення, що легітимна влада в особі президента таки запрошує», – підкреслив Сергєєв.

Представник РФ Віталій Чуркін демонструє лист Януковича до Путіна на Радбезі ООН Фото: Screenshot Youtube RT

На його переконання, саме це засідання Радбезу, яке відбулося 3 березня 2014 року, є ключовим для того, щоб звинуватити Росію в замаху на суверенітет і державну цілісність України.

Він також вказав, що під зверненням Януковича до Путіна про введення військ в Україну був підпис колишнього українського президента.

Говорячи про те, чи мало це звернення юридичну силу, Сергєєв пояснив, що Росія використовувала цей документ для виправдання свого вторгнення в Україну. Так, на підставі листа Януковича Путін звернувся до Ради Федерації, який дав згоду на введення військ в Україну.

Нагадаємо, в січні 2017 року головна військова прокуратура отримала з Секретаріату ООН фотокопію листа екс-президента України Віктора Януковича від 1 березня 2014 року до російського президента Володимира Путіна з проханням ввести війська РФ на територію України, що є незаперечним доказом його держзради. У ЗМІ була оприлюднена його копія. Янукович заявляв, що не звертався до Путіна з проханням ввести війська в Україну.

29 червня Оболонський районний суд Києва дозволив заочне засудження екс-президента Януковича, якого звинувачують у державній зраді. Він обвинувачується в Україні в скоєнні злочинів, передбачених ч.5 ст.27 (мова йде про пособника як одну з категорій співучасника злочину), ч.3 ст.110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків; передбачає позбавлення волі на термін від 7 до 12 років), ч.1 ст.111 (державна зрада, передбачає позбавлення волі на термін від 10 до 15 років), ч.2 ст.437 (ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, передбачає позбавлення волі на термін від 10 до 15 років) КК України.