Правозахисники розкритикували звіт ГПУ про результати розслідування Іловайської трагедії

Донбас

Правозахисники розкритикували недавній звіт Генпрокуратури про результати розслідування обставин Іловайської трагедії в серпні 2014 року, в якому вказується, що головною її причиною є вторгнення російських військ на територію України.

Про це йшла мова на прес-конференції на тему: «Іловайська трагедія 3 роки по тому: результати розслідування і незгоду потерпілих», повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство УНІАН.

Зокрема, адвокат, член правління громадської організації «Правозахисна група «Січ» Віталій Погосян вважає, що бійці, які були в Іловайську і потрапили в полон, по суті є потерпілими в кримінальному провадженні з розслідування Иловайской трагедії.

На його думку, знущання, яким були піддані українські військові, опинившись в полоні – це результат прорахунків військового керівництва, а результати розслідування прокуратури – не що інше, як формування громадської думки. Правозахисник зазначив, що жодної обставини, які було виявлено в ході розслідування Тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради з розслідування трагічних подій під Іловайськом, не було викладено у звіті ГПУ.

«На мій погляд, ще у вересні 2014 року, коли Генпрокуратура відпрацьовувала напрямки розслідування цієї справи, вона не зовсім коректно визначила ці напрямки, тому що, відповідно до статутних вимог, в армії діє єдиноначальність, тому є відповідальність конкретної особи за те рішення, яке вона ухвалила. Рішення про відхід (з Іловайська) було ухвалене? Ні. Яким чином люди відходили? Чому вони відходили? Хто віддавав наказ? Хто не забезпечив відхід цих підрозділів? Хто не надав належне забезпечення для того, щоб вони трималися? Якщо було б забезпечення, то вони трималися. Хто за це повинен відповідати? Віртуальний штаб АТО, або сектор «Б», або якась посадова особа, яка віддавала наказ і яка ухвалювала конкретне рішення», – сказав адвокат.

Погосян вказав на необхідність продовження роботи над тим, щоб особи, винні в Іловайській трагедії, під час якої загинуло дуже багато добровольців, були притягнуті до відповідальності.

«Росія, безумовно, винна, проте 5 днів вони (російські військові – ред.) окопувалися, завозили зброю. Невже командування штабу АТО про це не знало? Якщо вони не знали, то чому вони цього не знали? Чому не було зроблено забезпечення і так далі. Чому відразу не була дана команда на відхід? Чому не було прикриття і таке інше?»- сказав правозахисник.

Погосян також вважає неповним звіт ГПУ щодо подій під Іловайськом. При цьому він заявив, що разом з іншими правозахисниками буде домагатися продовження розслідування трагедії, допиту всіх потерпілих.

«Я буду зв’язуватися з тими особами, які є потерпілими по Іловайську, я буду просити своїх колег і з УГСПЛ та інших правозахисних структур, щоб ми об’єдналися і подали відповідну заяву про кримінальне правопорушення, і нехай ГПУ допитує всіх потерпілих, нехай вони з’ясовують, хто віддавав команди, чому не дали своєчасної команди і чому у нас стільки загиблих. Росіяни нехай відповідають за те, що вони зробили, а відсутність належного своєчасного наказу – це відповідальність не росіян», – резюмував адвокат.

У свою чергу юрист Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Аліна Павлюк зазначила, що оскільки до Іловайської операції були залучені підрозділи як Нацгвардії, так і МВС і ЗСУ, то розслідування повинно проводитися комплексно і незалежно від кожної з цих структур. Вона вважає, що необхідно допитати всіх учасників подій під Іловайськом.

«Люди, які пройшли Іловайські події, повинні бути всі опитані і визнані потерпілими, щоб мати повну картину подій – від слів рядового солдата і командира, щоб не втратити слова і свідчення кожного з них, тому що кожен з них міг бачити щось особливе і щось значуще для подальшого залучення до відповідальної країни-агресора і щоб уникнути маніпуляцій з фактами тих подій і з особистостями, які брали участь в Іловайській операції», – пояснила Павлюк.

Нагадаємо, в кінці серпня 2014 року під Іловайськом російсько-терористичні війська оточилидобровольчі батальйони, підрозділи МВС і ЗСУ. В ході боїв втрати особового складу українських Збройних сил, Національної гвардії, МВС становили 366 загиблих, 429 поранених. Крім того, 300 потрапили в полон.

Згідно з попередніми висновками тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування обставин трагедії під Іловайськом, до трагічних подій привели помилкові кадрові призначення в силовому блоці, неадекватні дії міністра оборони Валерія Гелетея і начальника Генштабу Віктора Муженко напередодні, а також те, що президент не ініціював введення воєнного стану. «В основі причин, які привели до Іловайскої трагедії, лежать фундаментальні проблеми у організації оборони країни», – вказувалося тексті документа.

Згідно з результатами розслідування Головною військовою прократурою обставин Іловайскої трагедії, її головною причиною стало пряме вторгнення російських військ на територію України.