Європарламент запропонує Україні «Східне партнерство +» – проект доповіді

Новини
Європейський парламент Фото: enar.dk

Європарламент закликає поглиблювати європейську інтеграцію України, Грузії і Молдови у форматі «Східне партнерство Плюс», включаючи приєднання цих країн до митного, енергетичного, цифровому спілкам ЄС і Шенгенської зони.

Про це йдеться в проекті доповіді законодавчого органу ЄС, який містить рекомендації Раді Євросоюзу, Єврокомісії та Європейській службі зовнішньої діяльності в просуванні політики «Східного партнерства» напередодні саміту ініціативи 24 листопада, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Укрінформ.

«Надзвичайно важливим є створення моделі «Східне партнерство Плюс» для країн, у яких є угоди про асоціацію, з можливістю подальшої участі в митному, енергетичному і цифровому союзах (в рамках ЄС – ред.)», – заявила один з авторів проекту доповіді литовський європарламентар Лайма Андрікієне.

У документі, дебати щодо якого пройдуть 14 листопада, а голосування 15 листопада, відзначається, що Україна, Грузія і Молдова проводять важку роботу заради зміцнення зв’язків з ЄС, незважаючи на сильний опір з боку Росії.

Таким чином, Європарламент пропонує створити для цих трьох країн трастовий фонд, який повинен залучати державні та приватні інвестиції для реалізації соціально-економічних проектів в Україні, Грузії та Молдові.

Крім того, рекомендується посилити підтримку економічних реформ і вдосконалити і розширити нинішній формат партнерства до так званого «ВП +», що забезпечить доступ трьох країн до митної, енергетичної і цифрової спілки в рамках ЄС, а також участь в Шенгенській зоні.

«Європарламент в черговий раз наголошує, що угоди про асоціацію з Грузією, Молдовою і Україною не є кінцевою метою їх відносин з ЄС. ЕП в черговий раз визнає європейські устремління цих країн», – наголошується в проекті документа законодавчого органу ЄС.
У ЄП також мають намір наголосити на необхідності продовження тиску на Росію, що є особливо важливим напередодні дискусій про продовження в січні 2018 року антиросійських санкцій.

У документі наголошується на необхідності посилення підтримки східних партнерів по зміцненню стійкості до нових загроз, зокрема, в сферах кібервійни, дезінформації та інших видів дестабілізації, включаючи замовлені політичні вбивства.

Також європарламентарі, як передбачається в документі, заявлять про неприпустимість участі країн «Східного партнерства» у військових навчаннях, які проводить Росія, зокрема, таких як «Захід».

Крім цього, в Європарламенті планують підтримати ініціативу щодо скасування плати за роумінг мобільного зв’язку між ЄС і східними партнерами і визначення конкретних часових рамок для втілення цього рішення в життя.

Нагадаємо, 11 липня 2017 року Рада ЄС завершила ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною.

1 вересня 2017 року Угода про асоціацію між Україною та ЄС набула чинності в повному обсязі, але більша її частина вже діє з 1 вересня 2014 року. З 1 січня 2016 року тимчасово застосовується її торгова частина, глибока і всеосяжна зона вільної торгівлі.