На Херсонщині проект вітряної електростанції під загрозою зриву через вівчарів

У Херсонській області громада села Олександрівка Каланчацької об’єднаної територіальної громади (ОТГ) під впливом фермерів, що займаються вівчарством, гальмує реалізацію компанією «Віндкрафт Україна» проекту побудови вітряної електростанції вартістю близько 100 млн. євро.

Вітропарк компанії «Віндкрафт Україна» в Херсонській області Фото: Facebook Юра Стельмашенко

Про це Центру журналістських розслідувань розповів колишній сільський голова Олександрівки, а нині перший заступник селищного голови Каланчацької ОТГ з питань діяльності виконавчих органів Андрій Лабушний. 

За його словами, підбурювачами негативного ставлення селян до будівництва вітропарку є вівчарі та бракон’єри. 

«Ми ж повинні враховувати, що людьми у селах легко керувати. Ті, хто проти встановлення вітряків, підбурюють громаду. А хто проти? Суб’єкти господарювання, які використовують землю, де мають стояти вітряки. Вона не придатна для вирощування сільськогосподарської продукції. Там тирло, де випасають худобу вівчарі. Людей просто накручують. Випаси ніхто не забирає –  вітряк займає маленьку територію, але їх розміщують на площі у 1,5 тис. гектарів. Там вистачить місця і для випасу», – сказав Лабушний.

Андрій Лабушний, заступник селищного голови Каланчацької ОТГ Фото: investigator.org.ua

Ще однією причиною гальмування проекту, на його думку, є незаконний вилов риби та креветок у Перекопській затоці. Тому наявність камер, які вестимуть відеоспостереження у напрямку затоки, нехай навіть тільки для компанії, місцевих браконьєрів аж ніяк не влаштовує.

«Ці вітряки розміщуються на межі з окупованою територією, там не можна виловлювати рибу. Але це там було завжди», – зазначив Лабушний.

З такою ситуацією у компанії «Віндкрафт Україна» стикаються вперше, розповів Центру журналістських розслідувань заступник генерального директора компанії Юрій Стельмашенко.

За його словами, проект має наповнювати місцеві бюджети та створити робочі місця, що для сільських територій дуже важливо. Для обслуговування одного вітряка потрібно 25 людей. На території села планують встановити 40 вітряків. Це близько 1000 нових робочих місць.

Юрій Стельмашенко, заступник гендиректора компанії «Віндкрафт Україна» Фото: Facebook

«Ми проводили громадські слухання. Ситуація незрозуміла для нас. Адже встановлення вітряків вигідно для цих людей. Окрім робочих місць, ми підтримуємо соціальні проекти у цих населених пунктах. Знаєте, в сусідньому населеному пункті цієї ОТГ усі згодні з встановленням вітростанцій. Чому тут зупиняють проект – не розуміємо. Зараз ми ведемо просвітницьку роботу, щоб пояснити людям, навіщо це потрібно і як це може їм допомогти», – сказав Стельмашенко.

Нагадаємо, в березні 2016 року гендиректор ТОВ «Віндкрафт Україна» Карл Стурен повідомляв, що компанія має намір побудувати в Генічеському та Новотроїцькому районах Херсонської області два великих вітропарки.

29 вересня 2017 року «Віндкрафт Україна» ввела в експлуатацію на Херсонщині першу чергу вітроелектростанції «Новотроїцька». 12 листопада компанія запустила її на повну потужність, встановивши заголом 12 вітрогенераторів.

Темпи розвитку альтернативної енергетики на Херсонщині нині одні з найвищих в Україні. У регіоні генерують близько 150 МВт «чистої» енергії – це половина від потреб області.

Центр журналістських розслідувань в матеріалі «Зелена енергетика: підніжка інвесторам від регулятора» вже писав про ризики для бізнесменів, які інвестують в зелену енергетику, оскільки робота Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) паралізована через відсутність кворуму. Президент не призначав свою квоту для ротації членів Нацкомісії, тож є ризик, що вона буде недієздатною аж до весни наступного року і не зможе ухвалювати рішення  про надання зеленого тарифу, за яким держава купує електроенергію у підприємств.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine