Керівниць Маріупольського краєзнавчого музею засудили за незаконну передачу картин в Крим і тут же амністували

Жовтневий районний суд Маріуполя Донецької області визнав винними у службовій недбалості двох керівних співробітниць Маріупольського краєзнавчого музею, які у березні 2014 року передали 52 картини XVIIІ-XX ст. в окупований Крим. Суд врахував розкаяння обох фігуранток і звільнив їх від основного та додаткового покарання на підставі закону про амністію.

Про це йдеться в вироку  Жовтневого районного суду м. Маріуполя, передає Центр журналістських розслідувань.

«Суд приходить до висновку про те, що обвинувачені особа 1 та особа 2 своїми діями вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, що полягає в службовій недбалості, тобто невиконанні та неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам та спричинило тяжкі наслідки», – зазначається у вироку, опублікованому у Єдиному реєстрі судових рішень.

У матеріалах справи констатується, що 18 лютого 2014 року Сімферопольський художній музей і Маріупольський краєзнавчий музей підписали договір на експонування картин у рамках виставки «Російське та українське мистецтво ХVIII-початку ХХ сторіччя». У той же день із Криму до Маріуполя прибуло 52 картини, які є державною частиною Музейного фонду України. Їх показ мав тривати до 27 травня 2014 року. Проте 19 березня керівництво Маріупольського краєзнавчого музею одержало листа від директора «Сімферопольського художнього музею». У листі їх просили повернути картини назад у Сімферополь через напружену соціально-політичну обстановку в Україні. Ольга Чаплинська, яка на той час була керівницею Маріупольського краєзнавчого музею, одноосібно розірвала договір на експонування картин, а завідувачка відділом фондів Художнього музею ім. А.І. Куїнджі КУ «Маріупольський краєзнавчий музей» Наталія Курьонишева 20 березня передала 52 експоновані картини в сімферопольський музей.

Суд вирішив, що Чаплинська і Курьонишева були службовими та матеріально-відповідальними особами, які усвідомлювали ситуацію в країні у зв’язку із захопленням на той час державних будівель та органів державної влади України на території Автономної Республіки Крим та Севастополі російськими військовими. Тому Чаплинській було призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки з позбавленням права обіймати посади, пов’язані із здійсненням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських обов’язків строком на рік. Рішення суду стосовно Наталії Курьонишевої було таким самим.

52 картини Музейного фонду України митців XVIII-XIX століття, які в березні 2014 року було незаконно передано в Сімферопольський художній музей, оголошені в Державний і міждержавний розшук по каналах Інтерполу. Серед них такі експонати світового значення: «Місячна ніч» Івана Айвазовського, «Дорога в лісі» Івана Шишкіна, «Болото» Ісаака Левітана і інші.

Картини Музейного фонду, які мають особливу культурну цінність, були передані в Сімферопольський художній музей на територію вже окупованого Росією Криму після того, як 10 березня 2014 року було передчасно розірваний договір про експонування виставки «Російське і українське мистецтво XVIII – ХХ ст.» В художньому музеї ім. А. І. Куїнджі в Маріуполі.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine