У РФ вирішили не робити «Россети» акціонером «Крименерго» через побоювання санкцій – Ъ

Новини

Уряд РФ остаточно відмовився від планів по включенню російської енергетичної компанії «Россети» в створюване в анексованому Криму АТ «Крименерго» через побоювання, що «Россети» можуть потрапити за санкції Заходу.

Про це пише російське видання «Коммерсантъ» з посиланням на джерела в енергокомпанії, передає Центр журналістських розслідувань.

В остаточній конфігурації склад акціонерів «Крименерго» буде наступним: 51% через Росимущество буде належати федеральній владі, 49% – кримському «уряду».

«Основна причина прийняття такого рішення – високі ризики санкцій для «Россетей». Зараз компанія взагалі не знаходиться під санкціями», – зазначає видання.

Джерело повідомило, що статут АТ «Крименерго» вже зареєстрований. Це виданню підтвердили і в Росимуществе: «На даний момент АТ створено і зареєстровано на території Республіки Крим. Профільної діяльності поки не веде». Але інформацією про можливий розподіл часток акціонерів у АТ, яке зараз на 100% належить Росимуществу, у відомстві не мають.

Також видання пише, що, ймовірно, «Россети» не входитимуть і в інший проект на півострові – створення СП з ТОВ «Севастопольенерго», яке раніше належало української ЕК «Севастопольенерго», яку пов’язують з членом Ради федерації РФ Олександром Бабаковим і президентом ФК ЦСКА Євгеном Гінером.

Нагадаємо, у вересні 2017 року стало відомо про те, що в Криму планується створити АТ «Крименерго», якому планується передати всі електромережі півострова. Зараз ними керує ГУП «Крименерго», яке належить «Мінпаливенерго Криму», в перспективі його планували об’єднати з АТ. Основним акціонером «Крименерго» могли стати «Россеті» з часткою близько 75%, кримська «влада» заявляли про плани на паритетне володіння. Для цього Міненерго РФ пропонувало внести в капітал «Россеті» до 9 млрд руб. з федерального бюджету до 2020 року.

ГУП «Крименерго» створено в квітні 2014 року вже після аннексії Кріму, воно обслуговує близько 800 тис. побутових споживачів і 23 тис. юросіб. На його балансі 15 підстанцій 220-330 кВ, 75 підстанцій 110 кВ, 32,9 тис. км ЛЕП. Виручка компанії за 2016 рік – 12,76 млрд руб., чистий прибуток – 225 млн руб. В кінці листопада «Радмін Криму» реорганізував ГУП, виділивши з його складу ГУП «Мережева компанія «Крименерго»», яка обслуговує мережі, за ГУП «Крименерго» була закріплена функція енергозбуту.

До анексії Криму ДТЕК «Крименерго» належав українському бізнесмену Рінату Ахметову. Олігарх придбав його в 2012 році, викупивши 45% акцій у держави за 256 млн гривень. У 2015 році «Госсовєт Криму» «націоналізувала» ПАТ «ДТЕК Крименерго». Таке рішення пояснили тим, що підприємство нібито недобросовісно виконувало свої обов’язки і звинуватили в незбалансованому відключенні споживачів електроенергії на півострові.