Опублікований закон про реінтеграцію Донбасу

Новини
Фото: presalibera.net

Закон «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях» № 2268-VІІІ в п’ятницю, 23 лютого, опубліковано в парламентській газеті «Голос України».

Ухвалений 18 січня 2018 року Верховною Радою документ визначає, що тимчасова окупація РФ територій України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ ніяких територіальних прав, передає Центр журналістських розслідувань.

Відповідно до закону, тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях визнаються частини території України, в межах яких збройні формування і окупаційна адміністрація РФ встановили і здійснюють загальний контроль: сухопутної території і її внутрішніх вод в межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, внутрішніх морських вод, прилеглих до цієї території, надр під територіями і повітряного простору над цими територіями.

У преамбулі закону в частині визначення дати початку окупації Російською Федерацією частини території України дається відсилання до закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правового режиму на тимчасово окупованій території України», в якому визначено дату початку окупації Криму – 20 лютого 2014 року.

Межі та перелік районів, населених пунктів тимчасово окупованих територій на Донбасі буде визначати президент України за поданням Міністерства оборони, яке повинно бути підготовлено на підставі пропозицій Генштабу ЗСУ.

У межах тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення.

Відповідно до закону, факт остаточного виведення і відсутності збройних формувань РФ на Донбасі будуть встановлювати міністр оборони і міністр внутрішніх справ шляхом внесення спільного подання президенту України, який на цій підставі буде приймати відповідне рішення.

Стратегічне керівництво силами і засобами, які залучаються до здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ здійснює Генштаб, а керівництво безпосередньо в Донецькій і Луганській областях – командувач Об’єднаних сил, який призначається президентом України за поданням начальника Генштабу.

Командувач Об’єднаних сил буде реалізовувати свої повноваження через Об’єднаний оперативний штаб ЗСУ.

Закон набуває чинності на наступний день після його опублікування.

Як повідомлялось, 18 січня 2018 року Верховна Рада ухвалила президентський законопроект «Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях». Документ визначає Росію як державу-агресора.

20 лютого 2018 року президент України підписав закон. Петро Порошенко  доручив міністру оборони Степану Полтораку та начальнику Генштабу ЗСУ Віктору Муженку в найкоротші терміни подати відповідні пропозиції щодо зміни формату Антитерористичної операції на Донбасі на виконання цього закону, запропонувати кандидатуру командувача об’єднаних сил, представити пропозиції щодо Положення про Об’єднаний оперативний штаб, представити Стратегічний замисел застосування ЗСУ, інших складових частин оборони, здійснити прийняття у підпорядкування Командувача об’єднаних сил визначених сил і засобів від інших складових сил безпеки і оборони.