Помер український поет Іван Драч

Новини
Іван Драч Фото: УНІАН

У Києві в клінічній лікарні «Феофанія» у вівторок, 19 червня, на 82-му році життя помер видатний український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч Іван Драч.

Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook голова Спілки кінематографістів України Сергій Тримбач, передає Центр журналістських розслідувань.

«Помер Іван Драч. Сьогодні, 19 червня, в Феофанії. Після важкої хвороби. Помер вранці. Значить, не нажився. Був йому 81 рік. Душа великого Поета, Кінематографіста, Громадської діяча відлітає від нас … Ще вчора ввечері я говорив з дружиною, Марією Михайлівною. Надія залишалася, однак же сталося те, що сталося», – написав Тримбач.

За його словами, Іван Драч заповідав поховати його в рідному селі Теліжинці на Київщині біля могили сина Максима.

У зв’язку зі смертю Драча президент України Петро Порошенко висловив свої співчуття його рідним і друзям.

«Відійшов у вічність Іван Драч. Один із найяскравіших поетів з когорти шістдесятників, прозаїк, кіносценарист, громадський діяч – це все замалі категорії для митця його масштабу. Перш за все, це була Людина, яка тонко відчувала Україну та її душу», – написав Порошенко на своїй сторінці в Facebook.

Іван Драч народився в 1936 році в селі Теліжинці Тетіївського району Київської області. Після закінчення в Тетієві середньої школи почав викладати російську мову і літературу в семирічці сусіднього села. Працював інструктором райкому комсомолу, служив в армії.

Перший вірш поета з’явився ще в 1951 році. У 1958 році він вступив на філологічний факультет Київського університету імені Шевченка, але його виключили через творчі і політичні погляди. Драч згодом зумів відновитися, але заочно.

Залишивши навчання, він працював в газеті «Літературна Україна». Дебютував в 1961 році, коли «Літературна газета» опублікувала його поему-трагедію «Ніж у сонці».

У 1962 році вийшла перша збірка поета – «Соняшник». В цьому ж році він став членом Спілки письменників України.

У 1964 році він отримав спеціальність кінодраматурга на Вищих сценарних курсах у Москві. Після чого працював у сценарній майстерні Київської кіностудії імені О.П.Довженка.

У 1976 році він отримав Державну премію УРСР ім. Т.Г.Шевченка за збірку віршів «Корінь и крона».

В середині 1980-х років був обраний до правління Київської організації Спілки письменників України, потім він став головою правління.

На І з’їзді Народного Руху України за перебудову у вересні 1989 року був обраний його головою. З 28 лютого по 4 грудня 1992 році він був співголовою НРУ разом з В’ячеславом Чорноволом і Михайлом Горинем.

До цього часу він очолював громадську організацію Конгрес української інтелігенції.

Народний депутат України 1-го, 3-го і 4-го скликань. У 2006 році був удостоєний звання Герой України.

На рахунку поета понад 10 збірок, кіноповісті, сценарії. Творчість Драча набула широкої популярності як в СРСР, так і за кордоном. Його вірші відомі в перекладах на російську, білоруську, азербайджанську, латиську, молдавську, польську, чеську, німецьку та інші мови світу.