Ощадбанк знає, як стягнути з Росії компенсацію за кримські активи

У державному Ощадбанку вбачають три варіанти стягнення з Російської Федерації компенсації в 1,3 млрд доларів США за втрачені в окупованому Криму активи банку.

Ірина Мудра, заступник директора Департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення Ощадбанку Фото: investigator.org.ua

Про це розповіла Центру журналістських розслідувань Ірина Мудра, заступник директора Департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення Ощадбанку.

За словами Ірини Мудрої, Росія опиратиметься виконанню рішення трибуналу, однак існує великий перелік міжнародних інструментів, які можуть забезпечити стягнення коштів на користь позивача.

«Таким інструментом є можливість пошуку та звернення стягнення на активи Російської Федерації, які є державною власністю. Слід бути дуже акуратними, тому що в багатьох країнах державна власність Російської федерації має імунітет. Тут треба буде ретельно  підходити до юрисдикції. Ми зараз дуже детально аналізуємо дані – але такий варіант є, і його відкидати не можна», – сказала співробітниця Ощадбанку.

Іншим варіантом стягнення з РФ компенсації за рішенням арбітражного трибуналу є заміна Росії Україною у кредитних відносинах з іншими країнами:

«У відносинах з боржниками Російської Федерації, де Росія є стороною-кредитором, Ощадбанк може заявити до суду щодо заміни сторони-кредитора і таким чином стати замість Росії кредитором щодо інших контрагентів», – припускає Ірина Мудра.

Також, за її словами, є варіант стягнення на комерційне майно державних підприємств Російської Федерації.

Арбітражний трибунал у Парижі у понеділок, 26 листопада, ухвалив рішення про стягнення з РФ на користь державного Ощадбанку 1,3 млрд доларів США для компенсації збитків за втрачені активи в окупованому Криму.

Як повідомлялося, в травні 2014 року державний Ощадбанк припинив будь-які банківські операції в окупованому Криму і закрив філію – ​​Кримське республіканське управління.

21 травня 2014 «влада» Криму вивезла в невідомому напрямку 32,45 млн грн зі сховища Ощадбанку, в зв’язку з чим банк був позбавлений можливості виконувати свої зобов’язання перед кримськими клієнтами.

У липні 2015 року Ощадбанк направив вимогу уряду і президенту РФ про компенсацію втрат внаслідок анексії Криму. Свої прямі збитки держбанк оцінив в суму близько 15 млрд грн. У цю суму оцінена балансова вартість активів банку, які були втрачені внаслідок анексії Криму і неможливості банку здійснювати там діяльність.

26 серпня 2016 року Ощадбанк подав позовну заяву в міжнародний арбітражний трибунал, в якому зажадав стягнути з РФ компенсацію в сумі понад 1 млрд. дол. в якості відшкодування збитку, нанесеного фінансовій установі в результаті втрати активів в окупованому Криму. Претензія була сформована в рамках положень Угоди між урядами РФ і України про заохочення і взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року, а також міжнародного права.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine