Україна залишається головним об’єктом дезінформації РФ – експерти ЄС

Новини
Фото: euvsdisinfo.eu

Після майже п’яти років з початку військового конфлікту між Росією і Україною використання Кремлем інформаційної зброї проти Києва не зменшилось. У повідомленнях прокремлівських ЗМІ інформація про Україну все ще подається найбільш спотвореною.

Протягом 2018 року Україна фігурувала в 461 з тисячі випадків дезінформації в російських ЗМІ, повідомляють аналітики проекту «EUvsDisinfo» (EU vs Disinformation, ЄС проти дезінформації), передає Центр журналістських розслідувань.

Як вказується, в 2018 році з 212 повідомлень в розділі «anti-fake» незалежного російського видання «Інсайдер» 60 стосувалися України (включаючи анексуваний Крим). Так, зокрема, напередодні новорічних і різдвяних свят дезінформація містилася в повідомленнях російських державних ЗМІ про іноземні борги України, армію і про президента країни.

А українське інтернет-видання StopFake, яке стежить за тим, як прокремлівські ЗМІ зображують Україну, нещодавно представило Топ-10 дезінформації, націленої на Україну в 2018 році. У список StopFake входять повідомлення, в яких стверджується, що українські діти змушені грати з м’якими ляльками Адольфа Гітлера; що українські студенти змушені відкидати родичів, що живуть в Росії, і що українська національна церква «набуває статусу християнської версії ІГІЛ».

«Прокремлівська дезінформація про Україну націлена на аудиторію в Росії, в Україні і в третіх країнах, включаючи Захід. Наприклад, внутрішньої аудиторії РФ показує повідомлення, спрямовані на дегуманизацію українців і показує українську владу, як цинічного сучасного послідовника нацизму», – зазначають європейські експерти.

При цьому українську аудиторію російські ЗМІ намагаються деморалізувати, применшуючи військові можливості України з метою знизити моральний дух у військовому конфлікті з РФ.

«Західної аудиторії і міжнародному співтовариству прокремлівські ЗМІ намагаються представити Україну винною в триваючому конфлікті з РФ. Без сумніву, ставити під сумнів відповідальність РФ було метою довгострокової кампанії дезінформації, яка привела до недавньої ескалації конфлікту в Азовському морі. Подібна стратегія також була ключовою в спробах посіяти сумніви в ролі РФ в катастрофі малайзійського «Боїнга» MH17», – вказують аналітики.

Окремий блок дезінформації росЗМІ спрямований на представлення подій Революції Гідності в Україні та змін після них, як провал. При цьому аналітики ЄС наводять приклад продемонстрованого на державному російському ТБ інтерв’ю з нібито «розчарованим українцем», який виявився актором з Білорусі.

«Якщо західна аудиторія повірить в такого роду повідомлення, доповнені заявами, що Україна не є реальною державою і що українці і росіяни – один народ, Кремль може сподіватися, що Захід змінить ставлення до підтримки України», – відзначають експерти.

Проект «EUvsDisinfo» був створений в рамках кампанії, спрямованої на поліпшення прогнозування, розгляду і реагування на прокремлівську дезінформацію і організований Оперативної робочою групою зі стратегічних комунікацій East StratCom Task Force. Група була створена рішенням глав держав і урядів ЄС у березні 2015 року для протидії російським дезінформаційним кампаніям.