Мін’юст РФ вимагає виключити Курбедінова з кримської колегії адвокатів – Новая газета

Мін'юст РФ вимагає від «Кримської центральної колегії адвокатів» до 1 березня виключити з числа засновників і членів адвоката Еміля Курбедінова, посилаючись на рішення двох «судів» окупованого Криму, які розглядали адміністративні справи за обвинуваченням адвоката в екстремістського діяльності за пости в соцмережі ще в 2013 році.

Кримський адвокат Еміль Курбедінов Фото: Facebook Крымская солидарность

Про це повідомляє російське видання «Новая газета» з посиланням на лист «управління Мін’юсту РФ по Республіці Крим», передає Центр журналістських розслідувань.

«Відповідно до пп. 4 п. 1.2 ст. 15 Федерального закону від 12.01.1996 року № 7-ФЗ «Про некомерційні організації» … не може бути засновником (членом) некомерційної організації особа, щодо якої набрав законної сили рішенням суду встановлено, що в його діях є ознаки екстремістської діяльності. Отже, Курбедінов Еміль Махсудович не може входити до складу засновників (членів) Організації», – йдеться в документі.

Мін’юст виніс «Кримській центральній колегії адвокатів» попередження і зобов’язав до 1 березня 2019 року «усунути порушення чинного законодавства», тобто виключити Курбедінова з числа засновників і членів.

Адвокат заявив, що добровільно залишати колегію він не стане, буде оскаржити припис мін’юсту, що означає, що його будуть намагатися виключити судовим рішенням. Вступити в іншу колегію або створити власне адвокатське об’єднання він не зможе, через три місяці після виключення Курбедінову загрожує позбавлення статусу. Якщо він не буде виключений, це може бути використано для ліквідації всієї колегії.

«Антіекстремістське законодавство, як ми не раз вже спостерігали, – лише інструмент для переслідувань, в даному випадку незалежних адвокатів. Колеги не підозрюють, яка бомба уповільненої дії підкладена зараз під всю наше адвокатську спільноту. Список «екстремістських» організацій великий і постійно збільшується. Досить «виявити» один пост в соціальних мережах і все, ти ізгой і позбавлений прав. І не потрібно ніяких кваліфікаційних комісій і довгих тяжб, досить одного адміністративного провадження і приписи Мін’юсту», – прокоментував лист відомства Курбедінов.

Адвокат бере участь у ряді справ кримських татар, переслідування яких правозахисний центр «Меморіал» називає політичним. У січні 2017 року Курбедінов отримав правозахисну премію організації Front Line Defenders.

За словами глави Міжнародної правозахисної групи «Агора» Павла Чикова, кримське управління Мін’юсту «б’є всі рекорди по творчому тлумачення законодавства».

«Згідно із законом про НКО, дійсно, членом організації не може бути особа, щодо якої є рішення суду, що встановлює ознаки екстремістської діяльності. Але у всіх рідкісних випадках, коли Мін’юст раніше висував претензії, мова йшла про засуджених у кримінальних справах. Адміністративні справи підстав для таких претензій ніколи не ставали. Не кажучи вже про претензії до адвокатів. Адвокатські об’єднання – це окремі специфічні організації, багато вимог до НКО до них взагалі не застосовуються », – сказав він.

Він уточнив, що вимога виключити адвоката Курбедінова з членів колегії на цій підставі фактично означає позбавлення його права займатися професійною діяльністю.

Нагадаємо, 6 грудня 2018 року в Сімферополі співробітники російського Центру з протидії екстремізму затримали адвоката Еміля Курбедінова за підозрою в порушенні статті 20.3 КоАП РФ (пропаганда або публічна демонстрація атрибутики або символіки екстремістських організацій) за пост у соціальній мережі 5-річної давності.

Курбедінов заявив, що його переслідують через те, що він захищає командира малого броньованого катера «Нікополь», колишнього курсанта Академії ВМС ім. Нахімова в Севастополі Богдана небилиці, і «з цим пов’язує своє переслідування».

7 грудня «Київський райсуд» Сімферополя заарештував Еміля Курбедінова на 5 діб. 11 грудня адвокат вийшов на свободу.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine
Перейти до панелі інструментів