Правоохоронці Австрії і Ліхтенштейну розслідують відмивання грошей українських банків

Антикорупційна прокуратура Австрії розслідує кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів через австрійський Meinl Bank з 2016 року. Йдеться про сотні мільйонів доларів, виведених з українських банків через Австрію в офшори. Серед підозрюваних є громадяни України.

Фото: picture-alliance/dpa/B.Gindl

Як повідомляє Deutsche Welle, за кілька років слідства справа набула чималих масштабів, передає Центр журналістських розслідувань.

Meinl Bank – приватний австрійський банк середнього розміру, який спеціалізується переважно на управлінні активами та фондовому менеджменті.

«Слідство ведеться проти 30 фізичних осіб і одного об’єднання», – повідомили у прокуратурі. Імена підозрюваних у відомстві не називають, однак відомо, що серед них є громадяни України.

У кримінальному провадженні йдеться про зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів, у 2014-2015 роках з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено 385 мільйонів доларів і 75 мільйонів євро. Ці гроші були скеровані за вказівкою власників чи топ-менеджменту банків-банкрутів в офшори – як правило, останньої миті перед введенням у проблемні банки тимчасової адміністрації. Таким чином було вкрадено гроші українських вкладників, більшість яких після банкрутства банків залишилися ні з чим.

Через Meinl Bank вивели $38 мільйонів з «Південкомбанку», $40 мільйонів з «Терра Банку», $39,5 мільйонів з «ВіЕйБі Банку», 62 мільйони євро з «Міського комерційного банку» і $44 мільйони з банку «Київська Русь».

Схема виведення грошей була простою: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцеві офшорним компаніям. Порукою цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, що дає кредит – наприклад, Meinl Bank. Зрештою, офшорна компанія не повертає кредит і «гарантійні» кошти з коррахунку українського банку забирає як заставу австрійський банк. Такого роду операції на банківському жаргоні називаються «операції back-to-back». Вони самі по собі не є незаконними, однак часто їх використовують для відмивання коштів.

Крім Австрії, розслідування за підозрою у відмиванні коштів українськими банками здійснюються і у Ліхтенштейні, підтвердив DW генеральний прокурор цієї країни.

Гроші виводилися, за даними Фонду гарантування вкладів, через Bank Frick and Co. Зокрема, 25 мільйонів з банку «Національний кредит», 59 мільйонів доларів з банку «Фінанси та Кредит» і 115 мільйонів з «Дельта Банку» Миколи Лагуна. Банк Лагуна провів загалом найбільш масштабні оборудки з використанням кореспондентських рахунків за схемою back-to-back. Крім, грошей, виведених через Ліхтенштейн, з «Дельта Банку» було виведено 99 мільйонів через австрійський Meinl Bank і майже 184 мільйони доларів через East-West United S.A у Люксембурзі.

Як повідомили у Фонді гарантування вкладів, протягом 2014-2015 років за допомогою такої «схеми» з українських банків було виведено загалом 846 мільйонів доларів і 75 мільйонів євро. До списання грошей у такий спосіб напередодні введення тимчасової адміністрації вдалися власники 14 українських банків.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine