В Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримських татар з Криму

В Україні в суботу, 18 травня, вшановують пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. У Києві та інших містах країни пройдуть пам'ятні заходи, присвячені 75-й річниці злочинної депортації сталінським режимом кримських татар з Криму.

«Кримський дім» опублікував план заходів Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Києві, передає Центр журналістських розслідувань.

О 12.00 буде оголошено всеукраїнську хвилину мовчання в пам’ять за загиблими під час депортації.

О 12.01 в фойє та на першій колії Центрального залізничного вокзалу Києва митці та молодь проводять перформанс «Devam» («Продовження»).

О 13.00 в кінотеатрі українського фільму «Ліра» стартують спеціальні покази до 75-тих роковин геноциду кримськотатарського народу:
13.00 – «Мустафа» (режисер Ахмед Сарихаліл)
14.45 – «Хайтарма» (режисер – Ахтем Сеітаблаєв)
16.30 – «Алім» (режисер Георгій Тасін)
18.00 – «Чужа молитва» (режисер – Ахтем Сеітаблаєв)
20.00 – «Jamala.UA» (режисерка – Анна Акулевич)

О 14.00 в Національному музеї історії України: (вул. Володимирська, 2) відбудеться лекція «Сюргюн. 75 років депортації – геноциду кримських татар».

О 14.00 на базі Національного комплексу «Експоцентр України» (ВДНГ) (проспект А. Глушкова 1, Перший павільйон) відбудеться відкриття мистецького проекту «Вкрадений Крим. Історія депортації».

О 15.00 в НК «Експоцентр України» проходитиме реквієм за участі державних посадових осіб, дипломатів, політиків.

О 16.30 з площі перед головним входом до НК «Експоцентр України» (ВДНГ) до Майдану Незалежності стартує молодіжний автопробіг.

О 18.00 на Майдані Незалежності відбуватиметься жалобний мітинг пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

О 22.00 на базі Національного комплексу «Експоцентр України» (ВДНГ) (проспект А. Глушкова 1, Перший павільйон) демонструватиметься тематична відеопроекція 3D-mapping.

О 21.00 на Михайлівській площі в рамках Днів Європи відбудеться спеціальний показ першого кримськотатарського художнього фільму «Хайтарма».

О 22.00 в Національному Музеї Історії України до Міжнародного дня музеїв проводять захід «Традиційно: Ніч в НМІУ». Цього року вона присвячена майбутньому традицій, збереженню культури корінних народів та історичних зв’язків українців і кримських татар.

Меморіальні заходи 18 травня також пройдуть в Миколаєві, Дніпрі, Одесі, Львові, Херсоні і Херсонській області.

Нагадаємо:

  • Щорічно 18 травня в Україні традиційно проходять меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. В цей день згадують трагічні події 1944 року, коли корінний народ Криму – кримських татар – вислали за межі півострова в Середню Азію і віддалені райони Росії. Всього було депортовано понад 180 тисяч осіб. В дорозі і в перші роки в місцях депортації від голоду і хвороб загинули 46% кримських татар.
  • У Криму щорічно з нагоди річниці Дня депортації проходили масові заходи, в тому числі траурний мітинг в центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року, проведення подібних акцій в центрі Сімферополя заборонили.
  • 18 грудня 2018 року Верховна Рада прийняла постанову, за якою в Україні в 2019 році на державному рівні вшанують пам’ятну дату 75-х роковин депортації кримських татар та інших народів Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine