У Криму російські археологи присвоїли понад мільйон артефактів – МінТОТ

Новини
Юсуф Куркчі, перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Фото: investigator.org.ua

Для збереження об’єктів культурної спадщини на території окупованого Криму необхідний моніторинг спеціальної місії ЮНЕСКО та оперативне реагування за всіма фактами порушень з боку Росії. На сьогодні російські археологи присвоїли понад мільйон кримських артефактів, дубутих при будівництві Керченського мосту.

Про це в ході круглого столу повідомив перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України (МінТОТ) Юсуф Куркчі, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на агентство Укрінформ.

«Для України критично важливим є забезпечення моніторингу ситуації з культурною спадщиною на території Криму за допомогою спеціальної місії ЮНЕСКО та інших механізмів, забезпечення оперативного реагування на міжнародних майданчиках з фактів порушення по об’єктах культурної спадщини, зокрема, фактів проведення розкопок, реконструкцій, вивезення з території Криму об’єктів культурної спадщини», – сказав Куркчі.

Також важливе, зазначив він, забезпечення оперативного реагування на випадки залучення до археологічних розкопок, наукових конференцій та інших незаконних заходів на території окупованого Криму іноземних громадян.

«Необхідний інструмент введення санкцій на рівні міжнародних організацій. Повинна бути створена ситуація, коли участь вчених у наукових заходах на території Криму буде створювати загрозу їх науковій кар’єрі», – зазначив Куркчі.

За його словами, також актуальною є проблема легалізації Росією об’єктів культурної спадщини на території півострова. Куркчі підкреслив, що за російським законодавством, зокрема, були перереєстровані Бахчисарайський історико-культурний заповідник, історико-архітектурний заповідник Неаполь Скіфський, Східно-Кримський історико-культурний музей-заповідник, Ялтинський історико-літературний музей та інші об’єкти культури, на території яких стали можливі незаконні археологічні розкопки.

Куркчі також зазначив, що з 2014 по 2017 роки в РФ було видано понад 90 дозволів на проведення археологічних розкопок на території Кримського півострова.

Розкопки Тірітакського оборонного валу в Керчі 12 квітня 2017 р Фото: kerch.fm

Заступник міністра підкреслив, що для створення «легальних» підстав для проведення розкопок в Криму російська влада встановила «академічні контакти кримських об’єктів з профільними державними установами культури», в тому числі з державною установою «Ермітаж».

При цьому, повідомив Куркчі, значне число розкопок було проведено в рамках реалізації таких інфраструктурних проектів, як будівництво транспортного переходу через Керченську протоку, будівництво магістрального газопроводу, будівництво енергомосту і будівництво так званої траси «Таврида». «Терміни реалізації археологічних розкопок були обмежені термінами робіт проектів. Тільки за час будівництва транспортного переходу через Керченську протоку археологами було видобуто понад 1 мільйон артефактів», – заявив він.

За словами заступника міністра, в травні 2019 року Інститут археології Російської академії наук опублікував двотомне дослідження «Крим-Таврида», присвячений результатам розкопок, проведених в 2017-2018 роках. «Фрагменти цього дослідження опубліковані на сайті РАН. Таким чином РФ нарощує темпи проведення археологічних розкопок в Криму, при цьому масштаби, якість і правила проведення робіт в даний час Україна оцінити не може», – резюмував Куркчі.

Нагадаємо:

  • 18 грудня 2018 року Кабмін України за поданням МінТОТ вирішив внести пропозицію до РНБО про застосування нових санкцій стосовно низки юридичних та фізичних осіб Росії. Зокрема, було запроновано запровадити санкції до 23 фізосіб, які були залучені до проведення незаконних археологічних пошукових робіт на об’єктах культурної спадщини чи взяли участь у заходах, спрямованих на легітимізацію незаконної окупації Криму та Севастополя; деякіх фізосіб, які є керівниками/засновниками юридичних осіб, залучених до незаконного будівництва транспортного переходу через Керченську протоку.
  • 26 грудня 2018 року РНБО України підтримала рішення про запровадження додаткових санкцій проти російських юридичних і фізичних осіб, які сприяли агресивним діям проти України, а також проти організаторів псевдовиборів на окупованому Донбасі та проти російських військових, силовиків і суддів, причетних до захоплення моряків і кораблів ВМСУ у Чорному морі.
  • Головне управління Нацполіціі в АРК і Севастополі розслідує кримінальне провадженняза фактами проведення РФ незаконних археологічних робіт, знищення пам’ятників історії і культури в окупованому Криму.