Відкривається сесія ПАРЄ, яка може повернути делегацію РФ

У Страсбурзі в понеділок, 24 червня, відкривається літня сесія Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), на якій можуть ухвалити рішення, що призведе до повернення делегації Росії без виконання будь-яких умов. Санкції проти РФ були запроваджені у 2014 році за окупацію Криму і агресію на Донбасі.

Парламентська Асамблея Ради Європи Фото: УНИАН

Про це повідомляє видання Європейська правда, передає Центр журналістських розслідувань.

Головним питанням порядку денного сесії є проект резолюції, яка може змінити правила організації щодо запровадження санкцій стосовно делегацій. Делегати розглянуть документ у другій половині дня понеділка.

У резолюції, автором якої є бельгійка Петра де Суттер, пропонується унеможливити позбавляти національні делегації права голосувати, виступати, а також права бути представленою в асамблеї та її органах.

У разі ухвалення документа в запропонованій редакції російська делегація уникне поновлення санкцій, запроваджених проти неї у відповідь на агресію проти України та окупацію Криму.

В Росії вже заявили про намір повернутися до роботи у ПАРЄ 25 червня за умови ухвалення резолюції.

Росіяни вже підготували список делегації з 18 осіб, чотири з яких, як виявилося, підпадають під персональні санкції ЄС через агресію Росії проти України і мають заборону на вʼїзд до ЄС. Проте ця заборона не стосується міжнародних організацій, і це дасть їм можливість обійти санкційний механізм.

Регламентний комітет ПАРЄ вже схвалив резолюцію на засіданні 3 червня.

Як зазначає видання, навіть якщо резолюцію проголосують, то можливість запровадити санкцій в урізаному варіанті залишиться.

У середу, 26 червня, також відбудуться вибори нового генерального секретаря Ради Європи. Серед кандидатів – віцепрем’єр, міністр закордонних справ і оборони Бельгії Дідьє Рейндерс і заступник прем’єр-міністра, міністр закордонних та європейських справ Хорватії Марія Пейчинович-Бурич.

Комітет міністрів Ради Європи раніше підтримав позицію, що всі країни-члени повинні мати право брати участь у статутних органах організації, включаючи Асамблею, а також мають голосувати на виборах нового генсека.

Російська делегація припинила участь у роботі ПАРЄ після того як в квітні 2014 року Асамблея наклала на РФ санкції, позбавивши росіян права голосу. Крім того, Росія припинила платити внески до бюджету організації. Станом на сьогодні чистий борг Росії перед Радою Європи складає 66 млн євро, а до 30 червня країна повинна внести решту дві третини свого членського внеску, що для РФ складає 22 млн.

Генсек РЄ Турбйорн Ягланд, який підтримує повернення російської делегації, заявив, що у разі невиконання російської стороною до 1 липня своїх фінансових зобов’язань перед РЄ, в організації введуть надзвичайний план, що матиме серйозні політичні й інституційні наслідки.

Нагадаємо:

  • 10 квітня 2014 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, якою позбавила делегацію РФ права голосу в Асамблеї і виключила її представників з усіх керівних органів до кінця року за незаконну окупацію Криму. У січні 2015 року ПАРЄ продовжила ці обмеження до квітня. У відповідь на це російська делегація покинула ПАРЄ до кінця 2015 року.
  • 24 червня 2015 року ПАРЄ продовжила обмеження повноважень російської делегації, заявивши, що повернеться до перегляду цього питання в січні 2016 року. Також ПАРЄ зажадала від Росії негайно анулювати рішення про незаконну анексію Криму.
  • 20 жовтня 2017 року генсек ПАРЄ Ягланд відвідав Москву, де під час зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим обговорював питання участі Росії в роботі всіх органів Ради Європи.
  • В грудні 2017 року делегати ПАРЄ від 20 держав-членів Ради Європи підписали декларацію«Захистити цінності Ради Європи і авторитет» із закликом припинити спроби повернути російську делегацію в Асамблею без виконання Росією резолюцій ПАРЄ.
  • У жовтні 2018 року РФ поставила організації умову: вона не повернеться в ПАРЄ, поки в регламент не внесуть поправку, яка забороняє позбавляти національні делегації права голосу під час сесій. Тоді регламент змінений не був.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine